مخالفت شیخ الازهر با ساخت حسینیه شیعیان

  بعد از سکوت چندروزه اعلام شد:مخالفت شیخ الازهر با ساخت حسینیه شیعیانشیخ الازهر طی اظهاراتی عجیب، ساخت چنین حسینیه هایی را مضر برای وحدت صفوف در مصر دانست.!

احمد الطیب اعلام کرد: زیرا این مکان ها وحدت معنوی و اجتماعی مصر را مورد تهدید قرار می­دهند خواه به نام حسینیه یا هرنام دیگری به جز مسجد باشد.

وی این اقدام را برخاسته از گرایش های طایفی دانست که اهل سنت مصر آن را معتبر نمی­دانند. و به این حدیث قدسی اشاره کرده که: «همانا خانه های من در زمین مساجد هستند و زوار من کسانی هستند که مساجد را آباد می­کنند».

شیخ الازهر طی بیانیه ای که به نام دانشگاه الازهر صادر شده تصریح کرد: ما با اینکه با کشورهایی که چنین فرهنگ و مذهبی دارند دشمن نیستیم، اما تمام تلاش ها در جهت ساختن و بنای عبادتگاه به جز مسجد را برای ایجاد فتنه طایفی و ایجاد نفرت نسبت به صحابه رسول خدا(ص) و بی احترامی نسبت به آنها به طور کامل رد می­کنیم. ملت مسلمان مصر چنین فرهنگی را قبول ندارند زیرا آنها در سرزمین الازهر زندگی می­کنند که تاکنون عقیده اهل سنت را از تحریف غالیان حفظ کرده است!

وی گفت: هنگامی که دولت فاطمیون با گرایش های افراطی در مصر برپا شد، اصحاب پیامبر و حتی خلفای راشدین به جز علی بن ابی طالب تکفیر شدند و میان مسلمانان اختلاف ایجاد شد. آنها در مورد نقل کتاب و سنت ایجاد شک و شبهه می­کنند و شهادت به امامت امامی را که گمان می­کنند معصوم از اشتباه است در کنار اقرار به توحید و نبوت قرار می­دهند. هنگامی که مصر متوجه افکار تند این گروه شد، زیر بار آن نرفت و با برکناری این دولت سرکش، آنها را از خود دور کرد.

احمد الطیب گفت: مصری ها ملتی هستند که بیشترین احترام و محبت و تکریم را نسبت به اهل بیت رسول خدا(ص) و صحابه ایشان دارند و هیچ زیاده و تحریفی را در این عقیده نمی­پذیرند.

رسانه های مصر در این زمینه اعلام داشتند: عرصه سیاسی و فکری مصر به تازگی شاهد حضور شیخ علی کورانی از علمای شیعه و اقدام او برای برپایی همایش های فکری در مورد بنای حسینیه های مخصوص شیعیان در مصر بوده است.

رسانه های مصر در چند روز گذشته تلاش کرده اند، حسینیه های شیعی  را مکانی برای غلوّ درباره اهل بیت علیهم السلام و توهین به اصحاب پیامبر معرفی کنند.

منبع: خبرگزاری حوزه

/ 0 نظر / 21 بازدید