ما می توانیم انقلاب اسلامی افغانستان را کامل کنیم

وی به چگونگی شکل گیری جهاد افغانستان اشاره نمود و اظهار داشت: مارکسیست ها کاملا وابسته به یک رژیم خارجی به نام اتحاد جماهیر شوروی بودند، این ها بر افغانستان مسلط شدند و هدف عمده آنها تنها تسلط بر افغانستان نبود بلکه هدف عمده ی آنها گرفتن دین از مردم افغانستان بود.
وی افزود: با توجه به این هدف مارکسیست ها، نهضت اسلامی آغاز شد و طولی نکشید که به یک جهاد فراگیر ملی تبدیل شد و در نهایت نابودی شوروی سابق را رقم زد. 

آقای جریر یکی از ویژگی های پایدار ماندن انقلاب ها را انگیزه های والا که همانا ارزشهای دینی هست، دانست و افزود: هرگاه هدف و انگیزه تغییر کند طبعا انقلاب ها هم به انحراف کشیده می شود. 

رئیس اجلاس صلح قبرس بعضی از دلایلی را که انقلاب اسلامی افغانستان نتوانست پایدار بماند، اختلافات، کشمکش های گروهی و دخالت های بیگانه دانست و اذعان داشت: تا زمانی که مجاهدین افغانستان انگیزه بسیار والا داشتند و فقط برای اسلام جهاد می کردند و به فکر قدرت، تسلط سیاسی بر کشور، انگیزه های گروهی و خودخواهی های بیش از حد در آنها رشد نکرده بود، ما شاهد شکوفایی بیش از حد جهاد بودیم اما بعد از پیروزی جهاد، اختلافات، کشمکش های گروهی بر سر اقتدار سیاسی بر افغانستان جدی شد لذا دوران انحطاط جهاد شروع شد و صفحه بسیار روشن و درخشان جهاد را مکدر ساخت. 

رئیس اجلاس صلح مالدیو با بیان این نکته که ما نتوانستیم پیروزی خود را درست مدیریت کنیم، اظهار داشت: عوامل مختلفی دخیل بودند تا مجاهدین نتوانند پیروزی خود را کامل بسازند، مثلا دست های بیگانه و خارجی در این میان نقش مهمی داشتند، قدرتهای استکباری که یک زمانی مجاهدین را به گونه ای کمک می کردند، آنها به هیچ وجه نمی خواستند شاهد پیروزی جهاد باشند، آنها حاکمیت مجاهدین را که تنها وارثین این ملت بودند، قطعا به ضرر و منافع سیاسی و بین المللی خود می دانستند به این خاطر کشورهای متعددی دست اندازی کردند و مداخلات آنها نقش بارزی را در ناکامی مجاهدین رقم زد. 

آقای جریر معتقد هست که انقلاب

جهاد افغانستان تأثیر عمیق بین المللی در سطح جهان داشت طوری که در حال حاضر اکثر انقلاب هایی که در شمال آفریقا و کشورهای عربی رخ داده است، روزگاری رهبران آنها در کنار مجاهدین افغانستان، جهاد و آموزه های دینی را یاد می گرفتند؛ لذا انقلاب های حال حاضر، تأثیر عمیقی از انقلاب اسلامی افغانستان گرفته است

اسلامی افغانستان در 5 ثور شکل گرفت است و 8 ثور را می توانیم پیروزی یک حزب جهادی بر اداره سیاسی کابل قلمداد کنیم.
وی در ادامه گفتگو با خبرگزاری آوا در تهران، با اشاره به پیامدهای بین المللی جهاد اسلامی افغانستان، خاطر نشان ساخت: جهاد افغانستان تأثیر عمیق بین المللی در سطح جهان داشت طوری که در حال حاضر اکثر انقلاب هایی که در شمال آفریقا و کشورهای عربی رخ داده است، روزگاری رهبران آنها در کنار مجاهدین افغانستان، جهاد و آموزه های دینی را یاد می گرفتند؛ لذا انقلاب های حال حاضر، تأثیر عمیقی از انقلاب اسلامی افغانستان گرفته است. 

جریر اراده ای محکم دارد که هنوز هم جهاد و نهضت اسلامی پایان نیافته و مردم افغانستان دنبال یک حکومت دین مدار هستند تا این حکومت بتواند آرمان های مجاهدینی که در راه جهاد افغانستان شهید شده اند را در کشور حکم فرما نمایند.
آقای جریر در پاسخ به کسانی که جهاد افغانستان را به چالش می کشند و بدبختی های فعلی را متأثر از مجاهدین و انقلاب اسلامی افغانستان می دانند، تصریح نمود: آنهایی که انقلاب اسلامی افغانستان را به باد انتقاد می گیرند یا مسلمان نیستند و یا ریشه افغانی شان خیلی سست و ضعیف هست، چرا که اگر جهاد افغانستان را خیلی بی انصافانه هم مطالعه کنیم متوجه می شویم که تنها ورق زرین کشور ماست و ما ثابت کردیم با اینکه هیچ امکاناتی نداشتیم، بزرگترین قدرت نظامی دنیا را در زمانش شکست دهیم و از فرهنگ و دینمان به شایستگی دفاع کنیم. 

وی در تکمیل مطلب فوق افزود: اینکه انقلاب نتوانست پایدار بماند ربطی به ارزش جهاد و شایستگی انکار ناپذیر جهاد ندارد، بنابراین به خاطر کردار بعضی از سران جهاد که نتوانستند درست مدیریت کنند، درست نیست که اصل جهاد و مقاومت مردم افغانستان را به چالش کشید و همه بدبختی ها را متوجه آن نمود.
ایشان در ادامه گفت: افرادی که در دوران مجاهدین کشته شدند به اندازه ی یک صدم کشته شدگان دوران خلقی ها هم نیستند. 

همایون جریر با اشاره به دستگیری و حبس خودش در زمان کمونیست ها، گفت: من 5 سال در زندان رژیم وقت محبوس بودم؛ با آنکه گنجایش زندان پل چرخی 15 هزار نفر بود اما بارها این محبس از زندانی سیاسی پر می شد و خالی می شد.
وی گفت: فعلا هم کسانی که جهاد افغانستان را به چالش می کشند همان خلقی هایی هستند که زمانی مجاهدین ما را قتل عام و سربه نیست می کردند.
داماد آقای حکمتیار معتقد است که نهضت های اسلامی باید دوباره با هم تجدید پیمان کنند و با تعهد به همان آرمان های مجاهدین دوباره کار را شروع کنند.
وی با اشاره به گروه اخوان المسلمین که بعد از 84 سال توانست یک پیروزی بسیار شایسته و قابل توجهی در مصر داشته باشد، عنوان داشت: من باور دارم که انقلاب اسلامی دوباره می تواند پیروزی اش را تکمیل کند. 

وی گفت: شخصیتهای جهادی و نهضتی باید با هم متحد شوند و به یک تمرکز سیاسی دست یابند.
جریر در ادامه اظهار داشت: با یک تمرکز و یکپارچگی سیاسی، مردم افغانستان علی الخصوص جهادگران می توانند بر مشکلات جاری فائق آیند.
آقای جریر در پایان با اشاره به دو به هم زنی غربی ها بین جهادیون گفت: کسانی که افغانستان را در اشغال خود دارند، بسیار کوشش می کنند که شخصیت های جهادی با هم به تفاهم نرسند و به گونه ای همیشه بر سر یکدیگر بکوبند، من پیشنهاد می کنم که تمام گروه های اسلامی افغانستان به فکر تفاهم و همزیستی مسالمت آمیز بر پایه یک حکومت دینی باشند.

منبع : خبرگزاری آوا

/ 0 نظر / 5 بازدید