معرفی فعال‌ترین گروه‌‌های مسلح در شمال مصر/ قسمت سوم

پیشینه گروه

تا پیش از سال 2013 و حمله این گروه به کشتی‌های درحال تردد از کانال سوئز اطلاعات چندانی درباره کتائب الفرقان وجود نداشت، پس از این عملیات بود که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مصر تحقیقات گسترده‌ای را علیه این گروه انجام دادند.

از نتایج بدست آمده آشکار شد که کتائب الفرقان با «جماعت انصار بیت المقدس» همکاری دارد، اما سطح و حوزه این همکاری هنوز مشخص نیست و با توجه به اینکه کتائب الفرقان همچنان اطلاعیه‌ها و بیانیه‌های خود را از رسانه‌های مخصوص به خود پخش می‌کند، به نظر نمی‌رسد که این همکاری چندان گسترده و عمیق باشد.

ایدئولوژی گروه

به اعتقاد گروه کتائب الفرقان حکومت کنونی مصر غیر قانونی و نامشروع است، چون شریعت اسلامی را پیاده نمی‌کند، به همین دلیل مبارزه مسلحانه علیه چنین حکومتی را مشروع و بر حق می‌داند و به همین دلیل حملاتی را علیه مسئولان مصری و دستگاه‌ها و موسسات حکومتی این کشور انجام داد.

کتائب الفرقان همچنین اعلام کرد که کلمه «الله» بالاترین کلمه است و به همین دلیل به صندوق‌های رای و انتخابات باور ندارد.

مهمترین عملیات گروه

در سپتامبر 2013 فیلمی توسط کتائب الفرقان منتشر شد که نشان می‌داد، عناصر این گروه با آرپی‌جی به سمت کشتی‌های درحال تردد در کانال سوئز حمله می‌کند.

در 7 اکتبر 2013 این گروه با آرپی‌جی به یک پایگاه ماهواره‌ای در منطقه المعادی در قاهره حمله کرد.

 جماعت توحید و جهاد

سومین گروه مهم فعال در مناطق شمالی مصر گروه موسوم به «جماعت توحید و جهاد» است که گفته شده است، مناطق فعالیت آن شبه جزیره سینا و نوار غزه است و بنابر اعلام این جماعت صحرای سینا کانون حملات این گروه در عملیات‌های زمینی‌اش علیه رژیم صهیونیستی است.

بنابر اعترافات اعضای دستگیر شده، این اعتقاد وجود دارد که این گروه 300 عضو دارد و منابع مالی خود را از طریق سرقت خودروها و تجهیزات حکومتی مصر تامین می‌کند.

رهبران جماعت

- احمد حمدان حرب مالکی: مالکی فرمانده نظامی جماعت است و به «ابو مریم» معروف است. گزارش‌های موجود تاکید می‌کند که وی طی درگیری مسلحانه با نیروهای نظامی مصر در ژانویه 2014 کشته شده است.

- کمال علام: گفته شده وی از رهبران ارشد جماعت است. گزارش‌ها در خصوص وی نیز به این نکته اشاره می‌کند که او نیز در همان عملیاتی که منجر به کشته شدن «ابو مریم» شد، کشته شده است.

- شادی المنیعی: براساس اظهارات «ماهر فرغلی»، کارشناس مصری امور مبارزه با تروریسم المنیعی در کادر فرماندهی عملیاتی جماعت توحید و جهاد فعالیت می‌کرده است.

پیشینه جماعت

جماعت توحید و جهاد یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های تشکیل شده در صحرای سینا و خطرناک‌ترین آنهاست، چراکه طی دهه گذشته که آخرین دهه حاکمیت «حسنی مبارک» بر مصر به شمار می‌آمده، بر تمام عملیات‌های تروریستی رخ داده در شبه جزیره سینا اشراف داشته است.

این جماعت در سال 1997 بدست دو دوست از منطقه «العریش» مصر به نام‌های «خالد مسعد» و «نصر خمیس الملاحی» تاسیس شد و از طریق ایراد خطابه و سخنرانی در مساجد منطقه اقدام به عضو گیری برای جماعت خود کردند.

جماعت توحید و جهاد اگرچه در صحرای سینا تاسیس شد و شکل گرفت، اما در نوار غزه نیز فعالیت‌هایی دارد که مهمترین آن آموزش اعضای گردان‌های عز الدین قسام، شاخه نظامی جنبش حماس بوده، به گونه‌ای که گفته شده، این گروه در سال 2007 چنین ماموریتی را در این گردان‌ها برعهده داشت.

در سال‌های بعد بویژه در حمله‌ای که به اتوبوس گردشگران اسرائیلی انجام شد و مسئولیت آن را جماعت انصار بیت المقدس برعهده گرفت، افرادی از کادر رهبری توحید از جمله کمال علام هم مشاهده می‌شدند و این موجب شد تا این باور شکل گیرد که کادر رهبری توحید و جهاد با انصار بیت المقدس ادغام شده است.

ایدئولوژی جماعت

جماعت توحید و جهاد دارای ایدئولوژی شبیه ایدئولوژی گروه تروریستی «القاعده» است، اگرچه شواهد و مدارکی بدست نیامده که ارتباط این دو گروه را به صورت رسمی اثبات کند.

براین اساس این جماعت حکومت مصر و به تبع آن دستگاه‌ها و موسسات آن را نامشروع می‌داند و مسئولان حکومتی را هم تکفیر می‌کند، چون معتقد است، مانع اجرای احکام شریعت اسلامی می‌شوند.

همچنین گفته شده است که هماهنگی تاکتیکی بین این جماعت و گردان‌های عز الدین قسام وجود دارد، اما در موارد بسیاری مشاهده شده که جماعت توحید و جهاد، حماس را به دلیل افراط گرایی در حفظ میانه‌روی رد کرده است.

به همین دلیل بین دو طرف بحرانی بروز کرد که در آوریل 2011 به اوج خود رسید.

مهمترین عملیات جماعت

این باور وجود دارد که جماعت موجب کشته شدن بیش از یک‌ صد گردشگر در حملاتی شدند که طی سال‌های 2004 تا 2006 در مناطق تابا و شرم الشیخ و دهب دست به آن زدند.

/ 1 نظر / 32 بازدید
شهید آیت

سلام شعارهای «نه شرقی نه غربی – جمهوری اسلامی» و «استقلال آزادی - جمهوری اسلامی» گویای یک واقعیت تلخ بود. این واقعیت تلخ همان به تاراج رفتن استقلال ایران با سلطه قدرت‌های خارجی برای یک دوره طولانی است. با انقلاب اسلامی، ایران از یک طرف از سلطه قدرت‌هایی خارجی رها شد و از طرف دیگر با حفظ استقلال در سیاست خارجی، مسیر توسعه قدرت برای تحقق آرمان‌های انقلاب و اهداف والای جمهوری اسلامی را در پیش گرفت. جمهوری اسلامی با تکیه بر قدرت مردم توانست برای حفظ استقلال ایران، در برابر قدرت‌های استکباری و به‌ویژه آمریکا دست به مقاومت زده و طی 35 سال گذشته، تمامی توطئه‌های آنان را خنثی نماید. ومهمترین عامل اقتدار انقلاب اسلامی ایران در جهان داشتن رهبری فرزانه و شاگرد مکتب امام راحل و ملت ولایت پذیرست و ایثار شهدا پس و ارزش خون شهدا و آرمانشان را پاس بداریم و مانند آنها احساس مسئولیت و وظیفه کنیم (ملت و دولت مردم و مسئولین تا کشورمان بسیار قدرتمندتر و زیباتر از امروز شود)که عزت و اقتدار و شرف خود را مدیون خون این عزیزان و ایثار ارزشمند وخانواده های محترمشان هستیم