شیخ الازهر: تکفیر شیعه ممنوع است/ پشت سر شیعیان نماز می‌خوانیم

شیخ الازهر: تکفیر شیعه ممنوع است/ پشت سر شیعیان نماز می‌خوانیمدر حالی که سلفیون مصری در چند ماه اخیر بر تلاش های خود مبنی بر شیعه ستیزی شتاب بیشتری داده اند، شیخ الازهر یک بار دیگر در مقابل تکفیر شیعیان موضعگیری کرد و گفت: اگر چنین افکار بیهوده‌ای بر ما مسلط شود ما مسلمانانی با فرهنگ اسلام یا عربهایی با فرهنگ عربی محسوب نمی شویم.

«دکتر احمد الطیب» افزود: امروز ما به وحدت مسلمانان در سراسر کشورهای اسلامی نیاز داریم در حالی که برخی برای ایجاد تفرقه و فتنه برنامه‌ریزی می‌کنند.

شیخ الازهر ادامه داد: وحدت ملت‌های مسلمان امری مهم و ضروری است که به آن نیاز داریم و بدون آن در هیچ روزی از روزها نمی‌توانیم سربلند باشیم.

وی گفته‌های پخش شده از شبکه‌های ماهواره‌ای مبنی بر تکفیر شیعیان را رد کرد و گفت: این امری غیر قابل قبول است و هیچ توجیهی در قرآن، حدیث و اسلام برای آن وجود ندارد.

الطیب به برخی تهمت ها علیه شیعیان هم پاسخ داد و تأکید کرد: ما پشت سر شیعیان نماز می خوانیم و آن طور که شایعه می کنند شیعیان قرآن دیگری ندارند. اگر شیعیان قرآن دیگری داشتند از دید مستشرقین مخفی نمی ماند و آنها این مطلب را اعلام می کردند.

رییس الازهر با بیان اینکه هیچ اختلافی بین سنی و شیعه که آنها را از اسلام خارج کند وجود ندارد گفت: به وجود آمدن مسائل فعلی، بهره‌برداری سیاسی از اختلافات اجتهادی است. هدف اصلی دانشگاه الازهر وحدت امت اسلامی با وجود تفاوت در مسائل اجتهادی است.

الطیب آمادگی خود را برای سفر به هر مکانی که مسلمانان در آن اجتماع کرده باشند، بخصوص نجف اشرف اعلام کرد و افزود:  من پدر سنی‌ها و شیعیان هستم و بزودی به عراق سفر می کنم و نجف اشرف را هم زیارت خواهم نمودد.
/ 0 نظر / 3 بازدید