معرفی فعال‌ترین گروه‌‌های مسلح در شمال مصر/قسمت پنجم

پیشینه و ایدئولوژی گروه

جیش الاسلام در سال 2006 میلادی اعلام موجودیت کرد و در آگوست 2011 آمریکا این گروه را در فهرست تروریسم خود قرار داد.

این گروه در بیانیه‌ای که منتشر کرد، مسئولیت ربودن «آلن جانستون» خبرنگار آمریکایی را در سال 2007 برعهده گرفت، همچنین جیش الاسلام اشغال سرزمین فلسطین بدست اشغالگران صهیونیستی را محکوم کرد و انگلیس را را عامل تاسیس رژیم صهیونیستی دانست.

جیش الاسلام در بیانیه خود به صراحت اعلام کرده بود که فرقی بین انگلیس و آمریکا و ملت‌های آنها قائل نمی‌شود و با جان و مال با آنها مبارزه خواهد کرد.

جیش الاسلام میل به از بین بردن مرزبندی موجود بین کشورها و تاسیس «خلافت اسلامی»‌ دارد و علنی و آشکارا بارها «اسامه بن لادن»، رهبر سابق گروه تروریستی القاعده و همچنین این گروه را ستوده است.

جیش الاسلام همچنین با مجلس شورای مجاهدین وابسته به گروه مسلح «اکناف بیت المقدس» برای انجام حملات تروریستی همکاری داشته است.

مهمترین حملات گروه

جیش الاسلام مدعی است در 25 ژانویه 2006 با همکاری گردان‌های «عز الدین قسام»،‌ شاخه نظامی جنبش حماس در عملیات ربودن «گلعاد شالیت»، نظامی صهیونیستی که در اسارت جنبش حماس بود، مشارکت داشته است.

در آگوست همان سال جیش الاسلام چند خبرنگار وابسته به شبکه خبری فاکس نیوز را ربوده و در غزه نگهداری می‌کند. اگرچه گروه ناشناسی به نام «کتیبه جهاد مقدس»‌ مسئولیت ربودن این خبرنگاران را بر عهده گرفت.

در 20 مارس 2007 میلای با جیش الاسلام با ربودن «آلن جانستون»، خبرنگار شبکه بی بی سی آمریکا در نوار غزه جنجال رسانه‌ای و تبلیغاتی گسترده‌ای به راه انداخت.

جیش الاسلام فیلمی از جانستون منتشر کرد که کمربندی انفجاری به کمر بسته بود و از جامعه بین المللی می‌خواست برای جلوگیری از کشتن وی وارد عمل شود. سرانجام این خبرنگار آمریکایی در ژوئیه  2007 میلادی و چند روز پس از تشکیل حکومت جنبش حماس در نوار غزه توسط این جنبش از جیش الاسلام تحویل گرفته شده و آزاد شد.

از سوی دیگر وزارت کشور مصر مسئولیت حمله رخ داده علیه کلیسای قبطی‌های مصر یا همان مسیحیان مصری در آستانه سال میلادی 2011 در این کشور را متوجه گروه تروریستی جیش الاسلام کرد، اما این گروه دست داشتن در این حمله را رد کرد.

در این حمله که علیه کلیسای قبطی‌های اسکندریه انجام شد، 21 مسیحی کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

همچنین گفته شده که حمله 5 آگوست 2012 میلادی علیه گروهی از سربازان مصری که در حال افطار و گشودن روزه خود بودند، توسط جیش الاسلام انجام شده است،‌ جیش الاسلام مسئولیت این عملیات را برعهده نگرفت و این عملیات را به گروه «اکناف بیت المقدس» نسبت داد.farsnews

/ 0 نظر / 20 بازدید