همایش پیشواز از عاشورا با حضور علمای شیعه و سنی جوزجان

آقای محمودی افزود، در این همایش تصمیم گرفته شد که علاوه بر برگزاری مراسم عزاداری و سخنرانی، در مساجد این ولایت ختم قرآن، دعا و درود به ارواح شهدای عاشورا برگزار شود.
او گفت در این همایش، علما و فضلای شیعه و سنی از تمامی اقوام در مقام ولایت جوزجان، زیر یک سقف گردهم آمده و در رابطه به واقعه عاشورا، تقویت وحدت میان مسلمانان، خاصاً میان مسلمانان افغانستان، دفاع از ارزش های اسلامی و تحقق ارشادات دین اسلام، داشته های خود را داشته های خود را شریک ساختند.
به عقیده وی، هدف دیگر چنین همایش هایی اتحاد بیشتر میان مسلمانان است. به گفته وی، باید صفوف مسلمانان هر چقدر فشرده تر باشند و نگذارند که هر گروه و هر حلقه ایی از نام مقدس اسلام بخاطر تامین منافع خودشان سوء استفاده کنند.
به گفته محمودی، در این مراسم تأکید شد که اسلام دین صلح و عدالت پسند است و در آن هیچگاه خشونت و بی عدالتی جای ندارد و هرکسی که با نام اسلام فساد را در جامعه ترویج می کند، او مسلمان نیست و این درس را از عاشورا باید گرفت.
وی افزود: ما باید پیام واقعه عاشورا را به گوش مردم رسانیده و در راستای وحدت اسلامی از آن درس بگیریم و این را بدانیم که ما اگر را حق را دنبال کنیم در هر شرایطی پیروز هستیم.
او تأکید کرد: از آنجایی که دین رسمی افغانستان اسلام است و نهضت عاشورا یک جریان دینی است، وظیفه ماست که از آن تجلیل نماییم .
گفتنی است که مراسم عاشورای حسینی هر ساله با حضور باشندگان ولایت جوزجان از همه اقوام در مرکز و ولسوالی ها برگزار می شود.
امسال نیز مانند دیگر ولایات کشور، شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان از ابتدای محرم الحرام در عزای شهدای کربلا سیاهپوش شده است و باشندگان این ولایت با حضور پرشور در مراسم بزرگداشت از مقام شهدای کربلا اشتراک کرده اند.

/ 0 نظر / 3 بازدید