شعر مشهور شیعه به خط پادشاه مغرب! + عکس

این شعر که با مطلع «هَذا الّذی تَعرِفُ البَطْحاءُ وَطْأتَهُ *** وَالبَیْتُ یعْرِفُهُ وَالحِلُّ وَالحَرَمُ» آغاز می‌شود، از مشهور‌ترین اشعاری است که در مدح ائمه اطهار (ع) و خطاب به «هشام بن عبدالملک» خلیفه اموی بیان شده است. خلیفه اموی که در جوار کعبه معظمه، از احترام و تکریم حضرت زین العابدین از سوی مردم در هنگام لمس حجر الاسود به شگفت آمده بود، وانمود کرد که آن حضرت را نشناخته؛ و فرزدق که در آنجا حاضر بود ابیاتی سرود که از رسا‌ترین و ماندگار‌ترین اشعار عربی است.

صفحه مربوط به پادشاه مغرب در فیسبوک که این تصویر را منتشر کرده، نوشته است که «پادشاه مغرب محمد ششم، در زمان ولی‌عهدی، در کلاس مشغول نوشتن بیت شعری در مدح نواده پیامبر اکرم (ص) است».

در این تصویر بیت اول شعر به خط آموزگار ولی عهد (که در تصویر مشاهده می‌شود) نوشته شده و خود او با خطی که نشان از سطح سواد وی در آن مرحله دارد، در حال نگارش بیت دیگری از این شعر است که می‌گوید:

«هذا ابنُ فاطمَةٍ، إنْ کُنْتَ جاهِلَهُ *** بِجَدّهِ أنْبِیَاءُ الله قَدْ خُتِمُوا»؛ این فرزند فاطمه است، اگر او را نمی‌‌شناسی!‌‌ همان که جدش آخرینِ پیامبران الهی بود..

منبع: خ ابنا
/ 0 نظر / 19 بازدید