کابل و پکن تفاهمنامه اجرایی اعلامیه استراتژیک امضا کردند

رئیس جمهور ضمن خوش آمدید به آقای زو یانکانگ و هیات معیتی شان، از کمک و همکاری های حکومت و مردم چین در ده سال گذشته به افغانستان اظهار تشکری نموده گفت که ما خواهان روابط گسترده و عمیق میان دو کشور می باشیم.

حامد کرزی با اشاره بر اینکه چین از جمله اولین کشور های است که در چند سال گذشته در بخش های مختلف در افغانستان سرمایه گذاری کرده،گفت که ما خواهان آن هستیم تا این سرمایه گذاری ها توسعه مزید یابد.

رئیس جمهور، کشور چین را دوست خوب و صادق مردم افغانستان دانسته تصریح کرد که افغانستان خواستار گسترش روابط با کشور های منطقه بخصوص کشور دوست چین می باشد.

حامد کرزی امنیت منطقه را مرتبط به روابط و همکاری ها میان کشور های منطقه دانسته خاطر نشان کرد که برای رفع تهدیدات مشترک امنیتی، کشور های منطقه باید مشترکاً تلاش نمایند.

زو یانکانگ به رئیس جمهور کشور گفت: "هدف سفر من و هیات همراه به افغانستان بخاطر تحقق تصامیم که در جریان سفر جلالتمآب شما و ملاقات تان با هوجین تاوو رئیس جمهور چین در رابطه به همکاری های ستراتیژیک میان دو کشور صورت گرفته بود، می باشد."

china

وی گفت که چین خواهان بهبود زنده گی مردم افغانستان است و ما می خواهیم تا همکاری های ما با افغانستان بیشتر از پیش گسترش یابد.

آقای زو یانکانگ ضمن ابراز علاقمندی کشورش در سرمایه گذاری به افغانستان، اظهار امیدواری نمود تا سرمایه گذاران بیشتر چینایی به افغانستان بیایند و در عرصه های مختلف سرمایه گذاری نمایند.

پس از این دیدار، طی مراسمی تفاهمنامه برنامه عمل برای تطبیق اعلامیه مشترک ستراتیژیک میان افغانستان و چین و دو سند همکاری ها در بخش های امنیتی و اقتصادی میان مسئولین دولتی هر دو کشور به امضا رسید.

در این مراسم که در آن محمد کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری، دوکتور رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی، حبیب الله غالب وزیر عدلیه، انوار الحق احدی وزیر تجارت، اسدالله خالد رئیس عمومی امنیت ملی و معین وزارت امور داخله حضور داشتند، تفاهمنامه برنامه عمل برای تطبیق اعلامیه مشترک ستراتیژیک میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری خلق چین توسط جاوید لودین معین سیاسی وزارت امور خارجه و زوفی هنگ سفیر چین در افغانستان به امضا رسید.

به همینگونه موافقت نامه همکاری های تخنیکی- اقتصادی به ارزش ۱۵۰ میلیون یوهان توسط انوار الحق احدی وزیر تجارت و صنایع جمهوری اسلامی افغانستان و چی هانگ تونگوی معاون وزارت تجارت جمهوری خلق چین به امضا رسید.

در این مراسم همچنان موافقتنامه برنامه کمک برای تکمیل تجهیزات پولیس جمهوری اسلامی افغانستان توسط معین وزارت امور داخله و زهانگ زینک فینک معاون وزارت امنیت عامه چین به امضا رسید. ـ سایت ریاست جمهوری ـ

/ 0 نظر / 3 بازدید