نگاهی به نفوذ لابی‌های صهیونیستی در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

نکته اینکه اعضای این اتاق‌های فکر در کنگره حضوری فعال دارند و حضور آنها در جلسات استماع کنگره درباره موضوعی خاص مانند ایران که ماهانه یا دوماه یک بار برگزار می‌شود، امری عادی است و یقینا نظرات و راهنمایی‌های اعضای برجسته این اتاق‌های فکر در تصمیم‌گیری اعضای کنگره نقش عمده‌ای دارد. در طول سی‌سال گذشته، حتی یک مورد مشاهده نشده که جلسات استماع کنگره درباره ایران، بدون حضور این افراد برگزار شده باشد.

در میان اتاق‌های فکر آمریکا، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نقش ویژه‌ای در تدوین سیاست‌های ضدایرانی دارد. نکته حائز اهمیت اینکه این لابی صهیونیستی متشکل از سرسخت‌ترین یهودیان صهیونیست آمریکاست که همّ  اساسی آنها تهیه پیش نویس و تعیین اهداف برای طرح‌های قانونی کنگره مربوط به تشدید تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است. از آنجائیکه طی سه سال گذشته، این لابی کلیه موارد مربوط به تشدید تحریم‌‌های ایران را در کنگره پی‌ریزی و به اجرا درآورده، آشنایی با برخی اعضا بانفوذ آن به شناخت ماهیت صهیونیستی این اتاق فکر کمک شایانی می‌کند.

مارک دوبویتز (Mark Dubowitz)

 

دوبیتز،‌ مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها‌‌ست. فعالیت وی حول ایران و سوریه، تحریم‌ها و استفاده از تکنولوژی برای تشویق تغییرات دموکراتیک متمرکز است. دوبویتز رئیس پروژه انرژی ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ست. در این پروژه تحقیقات و تحلیل‌هایی در مورد تحریم‌های انرژی‌ ایران انجام گرفته و نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش انرژی ایران ردگیری می‌شود. وی ریاست پروژه حقوق بشر ایران را نیز بر عهده دارد که تحقیقاتی در حوزه نقض حقوق بشر در ایران و نیز تحریم‌های طراحی شده برای پیگرد مقامات و شرکت‌های بین‌المللی ایرانی دخیل در این اقدامات، ارائه می‌کند. دوبویتز یکی از مدیران فعالیت‌های بنیاد دفاع از دموکراسی‌‌ها در حوزه تحریم‌های سوریه علیه رژیم بشار اسد و یکی از اعضای مؤسس کارگروه سوریه در بنیاد دفاع از دموکراسی‌‌هاست.

ائول مارک گرشت (Reuel Marc Gerecht)

گرشت، کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و تحلیلگر سابق بخش مدیریت عملیات‌های سیا در حوزه ایران بود. تحقیقات وی بر ایران، عراق، افغانستان، تروریسم و اطلاعات متمرکز شده است. وی مؤلف کتاب‌های چون «موج: انسان، خدا و صندوق رأی»، «دشمنت را بشناس: سفر یک جاسوس به ایران انقلابی» و «پارادوکس اسلامی: روحانیون شیعه، بنیادگرایان سنی و ظهور دموکراسی عرب» است و آثار وی تاکنون در نشریاتی چون «ویکلی‌ استاندارد»، «ماهنامه آتلانتیک»، «وال‌استریت ژورنال» و «نیویورک‌تایمز» منتشر شده‌اند.

جان هانا (John Hannah)

هانا، کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌هاست و به مدت تقریبا دو دهه در بالاترین سطوح روابط خارجی آمریکا فعالیت کرده. وی از سال 2001 تا سال 2009 به عنوان یکی از مورد اعتمادترین دستیاران دیک چنی در حوزه مسائل امنیت ملی فعالیت نموده. هانا در دور اول ریاست جمهوری جرج بوش، قائم مقام مشاور امنیت معاون رئیس جمهور در حوزه خاورمیانه بود. وی در این سمت از نزدیک با خط‌مشی آمریکا در قبال عراق، ایران، سوریه، لبنان، فرآیند صلح و جنگ جهانی علیه ترویسم در ارتباط بود.

در دور دوم ریاست جمهوری بوش، هانا به سمت مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور ارتقاء یافت و در این منصب به عنوان مشاور ارشد معاون رئیس جمهور در تمام حوزه‌های امنیتی از خاورمیانه تا کره شمالی و روسیه خدمت کرد. وی در مناصب دولتی سابقی که داشت به عنوان مشاور دفتر وارن کریستوفر، وزیر امور خارجه دولت کلینتون و عضو ارشد ستاد برنامه‌ریزی خط‌مشی جیمز ای. بیکر، وزیر امور خارجه دولت جرج بوش پدر، فعالیت کرده است.

کلیفورد می (Clifford May)

می، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌هاست. وی سابقه‌ای طولانی و شناخته شده در روابط بین‌المللی، روزنامه‌نگاری، ارتباطات و علوم سیاسی دارد. می تقریبا به مدت یک دهه به عنوان گزارشگر مستقر در واشنگتن و نیویورک، سردبیر مجله «نویورک تایمز ساندی مگازین» و نیز گزارشگر اخبار خارجی با روزنامه نیویورک تایمز همکاری داشت. او به طور مداوم میهمان برنامه‌های خبری رادیو و تلوزیونی داخلی و بین‌المللی شامل سی‌ان‌ان و ام‌اس‌ان‌بی‌سی بوده و تحلیل‌های خود را در مورد مسائل امنیت ملی ارائه می‌کند. کلیفورد نگارنده ستونی است که توسط «سرویس خبری اسکریپس هاوارد» در سطح ملی توزیع می‌شود. می همچنین به صورت مداوم مقالاتی در «نشنال‌ریویوآنلاین»، «آمریکن‌اسپکتیتور» و دیگر مطبوعات منتشر می‌کند.

رابرت مک‌فارلین (Robert McFarlane)

مک‌فارلین،‌ عضو شورای رهبری بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، از سال 1983 تا 1985 به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ریگان فعالیت کرده است. او پس از ترک دولت ریگان، شرکتی به نام «سرمایه‌گذاران انرژی جهانی» بناد نهاد و در سال 2000 به عنوان رئیس هیأت مؤسس شرکت «راه‌حل‌های ارتباطات و انرژی» انتخاب شد. مک‌فارلین هم‌اکنون به عنوان رئیس و مدیر عامل شرکت «مک‌فارلین آسوشیتس» فعالیت می‌کند که پروژه‌هایی را در روسیه، آفریقا و خاورمیانه در دست اجراء دارد. مک‌فارلین همچنین با سازمان‌های غیرانتفاعی همکاری می‌کند تا روش‌ها و پروژه‌هایی برای استفاده از انواع انرژی‌های جایگزین و کاهش اتکای آمریکا به نفت خارجی تدوین کنند.

جیمز وولسی (James Woolsey)

وولسی،‌ رئیس هیئت مدیره بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و مدیر سابق سیاست. وی همچنین ریاست شرکت وولسی پارتنرز با مسئولیت محدود را بر عهده داشته و در شرکت مدیریت سرمایه لوکس شریک است. علاوه بر این، وی عضو ارشد موسسه امور بین‌الملل جکسون در دانشگاه ییل است. وولسی پیش از این در پنج سمت مختلف در حکومت آمریکا خدمت کرده و طی آن در دو دولت جمهوریخواه و دو دولت دموکرات سمت‌هایی را عهده‌دار بوده است.

تد داچ (Ted Deutch)

داچ، سناتور دموکرات از ناحیه نوزدهم ایالت فلوریدا و یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بوده و سراسر عمر خود را در جامعه طرفدار اسرائیل سپری کرده است. داچ یکی از رهبران شناخته شده مبارزه با برنامه هسته‌ای غیرمجاز ایران است. در کنگره 112، طرح پیشنهادی وی با عنوان «قانون شفافت و پاسخگوی ایران»، برای اعمال تحریم بر صنایع تجاری ایران، در یک بسته تحریمی دو حزبی کلی‌تر تلفیق شد. داچ به عنوان یکی از اعضای مجلس سنای ایالتی فلوریدا، اولین قانون آمریکا را در حوزه محروم‌سازی ایران از سرمایه‌گذاری به تصویب رساند و ایالت فلوریدا را قادر ساخت که بیش از یک میلیارد دلار از بخش انرژی ایران خارج سازد.

الیوت انگل (Eliot Engel)

انگل، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت نیویورک است که از سال 1988 در مجلس نمایندگان حضور دارد و به عنوان نماینده منطقه 17 نیویورک فعالیت می‌کند. انگل عضو کمیته روابط خارجی بوده و ریاست انجمن حزبی متحدین اسرائیل را در کنگره بر عهده دارد. وی طراح «قانون پاسخگویی سوریه و احیای حاکمیت لبنان» در سال 2003 است که بر اساس آن اوباما اخیرا تحریم‌های بیشتری علیه رژیم بشار اسد وضع کرده است. در سال 2008، انگل یکی از حامیان اصلی دموکراتیک قطعنامه‌ای بود که حمله موشکی حماس به شهروندان اسرائیل را محکوم کرد. وی همچنین یکی از افرادی بود که در راستای شناسایی رسمی اورشلیم به عنوان پایتخت غیرقابل تقسیم اسرائیل فعالیت کرده و از پیشگامان نمایندگان کنگره در مقابله با برنامه‌های شناسایی دولت فلسطین در سازمان ملل بود.

ران پروسور (Ron Prosor)

پروسور، نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل است که تجربه بیش از دو دهه کار در وزارت امور خارجه اسرائیل را دارد. او از سال 2007 تا 2011 به عنوان سفیر اسرائیل در انگلیس خدمت کرده و از سال 2004 تا 2007 مدیر کل وزارت امور خارجه بوده است. وی همچنین از سال 2003 تا 2004 به عنوان رئیس دفتر سیلوان شالوم، وزیر امور خارجه اسرائیل خدمت کرده و در سال 2004 قائم مقام ارشد وزارت خارجه اسرائیل بوده است. پروسور به عنوان افسر توپخانه در ارتش اسرائیل خدمت کرده و به درجه سرگردی نائل آمده. وی فارغ‌التحصیل دانشکده فرماندهی گردان ارتش اسرائیل است.

منبع: خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 4 بازدید