معرفی فعال‌ترین گروه‌‌های مسلح در شمال مصر ـ بخش اول

با سرنگونی حکومت اخوان المسلمین در سوم ژوئیه 2013 و برکناری «محمد مرسی»، رئیس جمهور سابق مصر از قدرت درپی اقدام «عبد الفتاح السیسی» فعالیت گروه‌های مسلح تروریستی در شبه جزیره سینا وارد مرحله‌ای جدید شد که مشابه آن پیشتر در این منطقه مشاهده نشده بود و به این ترتیب حملاتی گسترده در این مناطق انجام شد که دستگاه نظامی مصر و نیروهای آن را نشانه گرفته بود.

به این ترتیب عملیات‌ تروریستی گروه‌های مسلح در شبه جزیره سینا از برهه زمانی به بعد رشد بی‌سابقه‌ای می‌یابد، علاوه بر اینکه در شیوه و خط مشی عملیاتی این گروه‌ها نیز تحول و تغییر مهمی رخ داده بود.

اما این تنها شبه جزیره سینا نبود که درگیر عملیات‌های تروریستی شده بود، بلکه این عملیات‌ها هر روز منطقه جدیدی را در عمق کشور هدف می‌گرفتند، تا کار به جایی کشید که وزیر کشور مصر در معرض یکی از این حملات قرار گرفت.

بنابراین پدیده تروریسم و فعالیت گروه‌های تروریستی در مصر نشان داد که محدود به منطقه شبه جزیره سینا نیست، بلکه نقاط مختلف کشور را در برمی‌گیرد و این نشان از رشد پدیده تروریسم در مصر داشت. همانگونه که نمی‌توان براندازی حکومت اخوانی‌ها در مصر در سوم ژوئیه را تنها عامل رشد پدیده تروریسم و افزایش فعالیت‌های تروریستی در مصر بشمار آورد.

گرایش برخی جوانان مصری به افراط گرایی و گروه‌های تروریستی

«اسلام یکن»، جوان تحصیل‌کرده و ورزشکار از طبقه متوسط جامعه مصر بود که وقتی با فوت ناگهانی دوستش مواجه شد، آن را پیامی از سوی خداوند تعبیر کرد تا از گناهان دنیوی دوری کند و روی به دین بیاورد.

مدتی بعد دیگر نام و نشانی از یکن نبود تا اینکه 5 ماه بعد به عنوان مسئول آموزش نیروی جسمانی یکی از گروه‌های تروریستی فعال در مصر میان دوستانش ظاهر شد و 2 ماه پس از آن وی را در صفوف «داعش» در سوریه یافتند.

آنچه برای دوستان اسلام یکن عجیب بود، اینکه پس از مدت کوتاهی یکی از دوستان یکن که به عنوان داور فوتبال فعالیت می‌کرد، نیز از چنین گروه‌های تروریستی سربرآورد.

تحقیقات صورت گرفته در این امر که چه عواملی موجب تغییر دیدگاه این دو جوان مصری و پیوستن آنها به گروه‌های تروریستی افراط گرا شده است، نشان می‌دهد که شکل گیری یا تشدید عواملی مانند یاس، ناامیدی، سرخوردگی، بیکاری، سرکوب و خشم که اغلب جوانان مصری با آن مواجه هستند، آنها را از افرادی میانه‌رو به جوانانی تندرو تبدیل می‌کند.

اوضاع سخت اقتصادی و احساس جدید بیگانه دانستن حکومت‌های سیاسی در کنار وجود ناامنی بویژه در میان جوانان و بر باد رفتن رویاهای آنها، ناتوانی در برقراری توازن بین احساسات و حقایق حاکم بر جامعه موجب شده است، جوانان مصری راه رهایی و نجات خود از مشکلات را در پیوستن به گروه‌های تروریستی افراط گرا از جمله داعش بیابند.

در این بین نمی‌توان ارائه تفسیرهای نادرست از دین یا داشتن چنین تفسیرهایی را در گرایش جوانان مصری به افراط گرایی نادیده گرفت، به گونه‌ای که تحقیقات نشان داده بسیاری از جوانان مصری پیوسته به گروه‌های تروریستی تندرو نام و نشانی در دنیای سیاست نداشتند یا درپی کسب شهرت سیاسی و قدرت نبودند، بلکه بالعکس کاملا از این عرصه دور بوده‌اند و تنها دین و البته تفسیرها و برداشت‌های نادرست از آن موجب گرایش آنها به این گروه‌ها شده است.

در ادامه این گزارش، مجموعه گزارش‌هایی تحت عنوان «معرفی فعال‌ترین گروه‌‌های مسلح در شمال مصر» ارائه خواهد شد. این گزارش‌ها، همانگونه که از عنوان آن پیداست، به بررسی و شناساندن مهمترین و فعال‌ترین این گروه‌ها در شبه جزیره سینا می‌پردازد.farsnews

/ 0 نظر / 18 بازدید