افغانستان؛ سرزمین رودهای خروشان + تصاویر

بند امیر در ولایت بامیان افغانستان

مهم‌ترین و پرآب‌ترین رودهای افغانستان شامل «جیحون» (رودآمو)، «رود هیرمند» (هلمند)، «رود کابل»، «رود ارغنداب» و «هریرود» است.

آبشاری زیبا در ولایت بامیان

رود آمو (جیحون): از کوه‌های «پامیر» سرچشمه گرفته و حدود 1126 کیلومتر از طول آن در قسمت مرزهای شمالی افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان است و بخش‌هایی از آن قابل کشتیرانی است.

آمو دریا (جیحون)

در سواحل آن رودخانه «شیرخان بندر» و «بندر حیرتان» قرار گرفته است، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان از این طریق با کشورهای آسیای مرکزی مبادله می‌شوند.

آمو دریا (جیحون)

جیحون دارای آبشارهای متعددی است که برای تولید برق قابل استفاده است.

هریرود: از کوه «بابا» در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از «هرات» می‌گذرد و در شمال غربی افغانستان اندکی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل داده و سرانجام در ریگزارهای ترکمنستان فرو می‌رود.

هریرود

این رود 1230 کیلومتر طول داشته و دارای آبشارهای متعددی است که برای تولید برق مناسب است.

رود کابل: از کوه‌های شرقی افغانستان سرچشمه گرفته و از وسط دو شهر مهم «کابل» و «جلال‌آباد» عبور کرده، وارد خاک پاکستان می‌شود و به رود «سند» می‌ریزد.

رود کابل

رود هیرمند (هلمند): از کوه‌های «یغمان» در غرب کابل سرچشمه گرفته و 1400 کیلومتر طول دارد و در جنوب غربی افغانستان قسمت کمی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل می‌دهد و مهم‌ترین منبع تأمین آب دریاچه های سیستان و بلوچستان و اراضی زراعی شمالی آن است.

نیروهای افغان و آمریکایی در حال عبور از هیرمند

منطقه سرسبز کناره رود هیرمند

پلی بر روی رودخانه هیرمند

رود هیرمند

هیرمند

منطقه‌ای زیبا در ولایت هلمند افغانستان در کنار رود هیرمند

منطقه سرسبز کناره رود هیرمند

رود ارغنداب: رودخانهٔ ارغنداب که در لاتین «آراخوتوس» نامیده می‌شود، رودخانه‌اى است که از نواحى قندهار افغانستان می‌گذرد. این رودخانه در نهایت به رود هلمند می‌پیوندد.

رود ارغنداب واقع در ولایت قندهار افغانستان

سرزمینی که گذرگاه این رود است، نزد تاریخ‌دانان قدیم یونان «آراخوزیا» نامیده شده است.

همچنین رودهای «پامیر»، «کوکچه»، «فرخار»، «قندوز»، «خلم»، «بلخ»، «بند امیر»، «پنج شیر»، «رود کند»، «رود غربی»، «رود لوره»، «ترناک رود»، «خاش‌رود»، «فراه‌رود»، «نیزگان»، «تکاب استادن»، «شیرین تکاب»، «سنگ ماشه»، «رود اولنگ» و «رود گز» از جمله رودهایی هستند که در افغانستان جریان دارند.

رودخانه سنگ ماشه

رودی در ولایت زابل افغانستان که نیروهای آمریکایی در حال عبور از آن هستند

رودی در ولایت ارزگان افغانستان

رودی در دشت لیلی در منطقه شمال افغانستان

رود واخان در دره واخان افغانستان

رود پنجشیر در دره پنجشیر افغانستان

رود کوکچه در ولایت بدخشان افغانستان

رود کوکچه در بدخشان

/ 0 نظر / 23 بازدید