شیخ الازهر: مجازات داعش کشتن، به صلیب کشیدن و قطع دست و پاست

براساس بیانیه الازهر که سه شنبه شب منتشر شد، شیخ احمد الطیب شیخ الازهر این اقدام تروریستی وحشیانه را محکوم کرد و اجرای مجازات پیش بینی شده در قرآن را برای متجاوزان فاسدی که با خداوند و پیامبر(ص) او مبارزه می‌کنند، یعنی مرگ، ‌ به صلیب کشیدن و قطع دستان و پاهای آن‌ها، درخواست کرد.

احمد الطیب کشتن انسان بی‌گناه را در اسلام حرام دانست و اقدام تروریست‌های داعش در اعدام فجیع معاذ الکساسبه، خلبان اردنی، را اقدامی پست خواند که همه ادیان از آن بیزاری می‌جویند.

وی بانیان این اقدام را مصداق بغی و محارب با خدا و رسول خدا(ص) دانست و با استناد به آیه شریفه قرآن، چگونگی مجازات آنان را بر اساس نص قرآن یادآور شد.

الطیب به دولت و خانواده این خلبان در اردن تسلیت گفت و از جامعه بین الملل خواست برای ریشه کن کردن این گروه تروریستی که جنایات وحشیانه‌ای مرتکب می‌شود اقدام کنند.

گروه تروریستی داعش در فیلم جدید خود برای توجیه زنده سوزاندن خلبان اسیر اردنی‌، به فتوایی از «ابن تیمیه» استناد کرد. ابن تیمیه بعد از قرن‌ها، هنوز یکی از بارز‌ترین مراجع فکری گروه‌های وهابی است. 

داعش از فتوای ابن تیمیه به عنوان سند شرعی برای آتش زدن الکساسبه استفاده کرد؛ اما برخی داعش را به تحریف این فتوا و خارج کردن آن از سبک و سیاق معمول متهم کردند، و گفتند که این فتوا مربوط به اجساد کشته شدگانی است که آن‌ها را «کفار» توصیف می‌کنند و نه زندگان.

داعش در پیام خود در این فایل ویدئویی، نظری از ابن تیمیه در مجاز بودن مثله کردن با ادعای «تبلیغ اسلام» و «ایجاد وحشت در دل دشمنان» مطرح کرده است.

ابن تیمیه می‌گوید که «اگر کفار مسلمانان را مثله کردند، مقابله به مثل کنید و آن‌ها را مثله کنید».

اما نهادهای دینی رسمی اهل سنت موضعی قاطعانه گرفتند و در این راستا شیخ الازهر مصر به شدت عملیات آتش زدن الکساسبه را محکوم کرد و آن را اقدامی تروریستی دانست که گروه تروریستی و شیطانی داعش آن را مرتکب شد.

«علی القره داغی» دبیرکل اتحادیه علمای مسلمان هم زنده سوزاندن معاذ الکساسبه خلبان اردنی را محکوم کرد و آن را اقدامی جنایتکارانه و برخلاف شریعت اسلامی دانست. ـ ابنا ـ

/ 0 نظر / 23 بازدید