ایران و افغانستان تفاهم‌نامه ایجاد راه جدید آبی امضا کردند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، تفاهمنامه ایجاد راه جدید آبی میان افغانستان و منطقه آزاد چابهار میان "انورالحق احدی" وزیر بازرگانی افغانستان و "ابوالفضل ظهره‎وند" سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل به امضا رسید.

وزیر بازرگانی افغانستان روز چهارشنبه در حاشیه امضای این تفاهمنامه، اظهار داشت: بازرگانان افغان مشتاق استفاده از مسیر چابهار هستند و علاقه زیادی برای استفاده از این بندر دارند.

احدی با بیان این که ایران 50 هکتار زمین در منطقه چابهار به بازرگانان افغان برای مدت 50 سال اجاره داده است، گفت: افغان‌ها سالانه و به مدت 10 سال برای هر متر مربع زمین یک دلار به ایران پرداخت خواهد کرد.

بندر چابهار تراکم در سایر گمرکات افغانستان را کاهش می‌دهد

وی در ادامه افزود: تجارت افغانستان در حال افزایش است و بندر چابهار تراکم در سایر گمرکات افغانستان را کاهش خواهد داد.

وزیر بازرگانی افغانستان با اشاره به این که گندم هند از طریق بندر چابهار وارد افغانستان می‌شود، گفت: مشکلاتی چون عدم توانایی کشتی‌ها در این بندر، ما را با مشکلاتی روبرو کرده بود اما اکنون ظرفیت این کشتی‎ها از پنج هزار تن به 45 هزار تن رسیده است.

این مقام افغان ادامه داد: چابهار به عنوان یک راه ترانزیتی بزرگ برای افغانستان به شمار می‌رود و امضای این تفاهمنامه نتیجه تلاش‎های پیگیر مقامات افغانی و ایرانی طی سال‌ها‌ی متمادی است.

احدی در ادامه خاطرنشان کرد: به منظور ایجاد تسهیلات برای حمل و نقل آسان، شرکت مشترک ترانزیتی تأسیس شده و همچنین یک شرکت هوایی افغانستان برای راه اندازی، پرواز کابل- چابهار- دبی اعلام آمادگی کرده است.

سفیر ایران: افتخار می‌کنم که آغاز مأموریتم با امضای توافقنامه تقویت همکاری‌ها همراه است

سفیر ایران در کابل، گفت: افتخار می‌کنم که آغاز مأموریتم در افغانستان با امضای موافقتنامه همکاری‎های اقتصادی میان 2 کشور همراه است.

وی ادامه داد: در سایه این توافقنامه بازرگانان افغان خواهند توانست گام‎های بیشتری در عرصه مناسبات بازرگانی بردارند و بتوانند در راستای انتقال کالاهای ارزان‎، راحت و مطمئن فعالیت کنند.

ظهره‎وند با بیان این که دورنمای این موافقتنامه تنها به روابط افغانستان و ایران محدود نمی‎شود، گفت: همکاری‎ مشترک میان بازرگانان افغان و ایران باعث توسعه روابط به سمت آسیای‎میانه و ظرفیت‎هایی که در منطقه وجود دارد، خواهد شد.

وی اظهار داشت: افزایش اشتغال، تولید و درآمد در ایران و افغانستان از نتایج انعقاد این توافقنامه است.

امکانات لازم برای استفاده از بندر مهم و استراتژیک چابهار مهیا شده است

"شهباز یزدانی" مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در ادامه این نشست، گفت: منطقه آزاد چابهار از سال 1370 کار بر روی 14 هزار هکتار زمین را آغاز کرده است و امروز امکانات لازم برای استفاده از این بندر مهم و استراتژیک مهیا شده است.

وی با بیان این که کشورهای زیادی برای استفاده از بندر چابهار اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: افغانستان توانست در این رقابت پیروز شود.

مدیر عامل منطقه چابهار در ادامه گفت: مسئله‌ای که امروز چابهار را به یک بندر مهم و استراتژیک تبدیل کرده است ویژگی‌های خاص آن است.

یزدانی، دستیابی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اقیانوس هند، شرق آفریقا و کشورهای آسیای‎میانه را از ویژگی‎های این بندر دانست و تصریح کرد: دسترسی به بازار 70 میلیون نفری ایران از دیگر ویژگی‌های این بندر است.

چابهار، بندر اقیانوسی ایران

وی در ادامه گفت: برخورداری از نیروی کار ارزان در منطقه، ایجاد مشوق‎های مالیاتی و گمرکی برای بازرگانان، وجود زیرساخت‌های فناوری‎ اطلاعات در منطقه و در مجموع شرایط مساعد آب و هوایی چابهار را در مقایسه با دیگر بندرهای ایران ممتاز کرده است.

مدیر عامل منطقه چابهار،اظهار داشت: شرایط لازم برای تأسیس شرکت‎هایی با 100 درصد سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه فراهم شده و امکان ترانزیت و صدور مجدد کالا از منطقه وجود دارد.

یزدانی در ادامه این نشست با اشاره به راه‎آهن زاهدان - چابهار که به خط ‎آهن سراسری ایران متصل خواهد ‎شد، افزود: به دستور رئیس جمهور ایران این طرح در گروه پروژه‎های "مهر و ماندگار" مصوب شده است.

وی تصریح کرد: پروژه چابهار تا پایان سال 2013 میلادی عملیات اجرایی آن تمام خواهد شد و به بهره‎برداری خواهد رسید.

این مقام ایرانی خاطرنشان کرد: از ماه آینده یک خط مستقیم کشتیرانی از مبدأ "سنگاپور" به مقصد چابهار فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و هر ماه 3 کشتی به فاصله 10 روز در این مسیر تردد خواهد کرد.

چابهار قطب دوم پتروشیمی ایران

یزدانی با بیان این که بندر چابهار به عنوان قطب دوم پتروشیمی ایران مطرح است، گفت: همچنین در این بندر ایجاد منطقه "اکو" تصویب شده که تمام 10 کشور عضو این سازمان در آن فعالیت دارند و افغانستان می‌تواند از آن استفاده کند.

مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در ادمه گفت: افغانستان دارای معادن و منابع زیر زمینی خوبی است و بندر چابهار ظرفیت لازم را برای حمل و نقل کالا دارد.

وی با اشاره به افزایش 5 برابری مسافران نوروزی به بندر چابهار، گفت: حجم ترانزیت کالا از بندر چابهار 3 میلیون تن است و قابلیت افزایش تا 2 برابر را دارد.

بندر چابهار از بنادر جنوبی ایران است که در استان "سیستان و بلوچستان" این کشور واقع است.

سیستان و بلوچستان با ولایت "نیمروز"  افغانستان مرز مشترک دارد.

/ 0 نظر / 5 بازدید