جولانگاه موساد در چهار گوشه جهان

1- از بین بردن مخالفان اسرائیل و عضو گیری عناصر موثر در جهان عرب و دنیای خارج به نفع اسرائیل

2- از بین بردن رهبران فلسطینی، مانند ترور محمود المبحوح در یکی از هتل های دبی

3- ضربه به منافع اقتصادی و سیاسی کشورهای عربی

4- کسب هم دردی ملت های آفریقایی از طریق ایجاد تروریسم و افراط گرایی اسلامی

5- ایجاد شبکه های جاسوسی علیه آمریکا به منظور اطلاع پیش‌دستانه از مواضع آنها در قبال خاورمیانه یا سرقت جدیدترین تکنولوژی‌های آمریکایی در زمینه‌های تسلیحات و تجهیزات نظامی

6- جاسوسی در زمینه‌های اقتصادی و تصمیم‌های اقتصادی

7- از بین بردن دانشمندان هسته ای ایران

 

دو محور تحرکات موساد در خاورمیانه

موساد در خاورمیانه در دو محور فعالیت می‌کند محور اول در زمینه تفکر و برنامه ریزی است و اسرائیل در این راستا مراکز مطالعاتی خود را مأمور کرده تا در راستای ارزیابی اوضاع عربی و کشف نقاط ضعف آنها مطالعه و تحقیق کنند، تعداد این مراکز در دوره اخیر به بیش از 30 مرکز رسیده است، مهم ترین این مرکزها مرکز ژاوی در دانشگاه تل‌آویو به ریاست ژنرال آهارون یاریف، مرکز بگین- سادات وابسته به دانشگاه بار ایلان و مرکز آکادمی مطالعات امنیت ملی است.

این مراکز از سوی موسسات رسمی اسرائیل و همچنین موسسات مردمی و احزاب آن مورد حمایت نامحدودی قرار دارند، آنها از حمایت آمریکا نیز بهره مند هستند، چرا که در اغلب اوقات منافع آنها با هم مطابق است و هر دو به دنبال تجزیه منطقه عربی و ایجاد پروژه ای موسوم به خاورمیانه جدید هستند تا هویت فرهنگی و سیاسی و استراتژیک منطقه از آن گرفته شود.

محور دوم در راستای فعالیت‌های میدانی است، در این محور موساد با همکاری مراکز مطالعاتی، اطلاعات امنیتی و جاسوسی را از مواضع نظامی و امنیتی خطرناک برای اسرائیل جمع آوری می‌کند تا در درگیری های آینده از آن استفاده کند، آموزش جاسوسی و استفاده از جدیدترین تجهیزات تکنولوژیکی، کار گذاشتن تجهیزات تصویر برداری و سایر راههای جمع آوری اطلاعات از دیگر فعالیت‌های موساد در این راستا است، البته این فعالیت ها شامل بخش های اقتصادی و سرمایه گذاری و گردشگری و کشاورزی و صنعت نیز می شود و حتی بورس های مالی کشورهای عربی و فعالیت های بازرگانان آنها را نیز در بر می گیرد.

گزارش های امنیتی مصری در این راستا اعلام کرده اند که 86 درصد از جرم های قاچاق و جعل ارز کشورها از سوی اسرائیلی ها صورت می گیرد.

تخریب جامعه و ایجاد فساد اخلاقی، ترویج مواد مخدر و قاچاق انسان برای استفاده های جنسی از دیگر فعالیت‌های موساد است، این بخش نیز جزء جدایی ناپذیر راهبرد سیاست خارجی موساد به شمار می‌رود، آنهم در سایه کابینه راست گرای افراطی که در سرزمین های اشغالی وجود دارد و همواره به دنبال کشاندن فضا به درگیری های مسلحانه میان اعراب و اسرائیل است.

از بین بردن فعالیت‌های دیگر کشورها از جمله دیگر اقدامات موساد است، مجموعه اطلاعاتی که سازمان اطلاعات آمریکا در مورد سلاح‌های کشتار جمعی عراق در اختیار داشت و زمینه‌ساز حمله به این کشور شد، 870 سند بود که مشخص شد منبع 810 عدد از این سندها اسرائیل و موساد است، این نشان می‌دهد که اسرائیل به دنبال ایجاد جنگ در منطقه و خونریزی دیگران است، بدون اینکه سکه ای در این راه هزینه کرده و یا گلوله ای شلیک کند.

فعالیت‌های موساد در کشورهای دیگر

الف: ایران

جنگ الکترونیک: موساد از هجمه‌های الکترونیکی زیادی برای مانع‌تراشی در روند فعالیت های هسته ای ایران استفاده کرد، از جمله این اقدامات انتشار ویروس استاکس نت بود. این ویروس علاوه بر ایران در برخی دیگر از کشورها نیز منتشر شد و 100 هزار رایانه در جهان را مورد حمله قرار داد.

ترور دانشمندان هسته‌ای

موساد در عملیات ترور مسعود علی محمدی استاد فیزیک هسته‌ای در سال گذشته دست داشت، مجید شهریاری استاد فیزیک هسته ای نیز که عناوین علمی زیادی داشت و در تربیت نسل جدید دانشمندان هسته ای کشور نقش اساسی داشت از دیگر افرادی بود که به دست موساد ترور شد. به صورت همزمان فریدون عباس دوانی دانشمند دیگر هسته‌ای ایران نیز ترور شد که البته وی از این ترور جان سالم به در برد، کارشناسان مراکز مطالعاتی این دو ترور را تیر آخر مئیر داگان رئیس سابق موساد برای وداع از این سازمان تروریستی می دانند.

انقلاب های عربی

رفتار سیاسی موساد در قبال انقلاب های عربی به علت حجم بالای این انقلاب ها با تردید همراه بود، چرا که اداره امنیتی از اشراف بر حجم تغییرات انجام شده در زمان آنها ناتوان بودند، اما با این وجود موساد تحرکات سیاسی برای مقابله با این انقلاب ها انجام داد که عبارتند از:

- حمایت از معاهده‌های اسرائیل و بویژه معاهده کمپ دیوید با مصر

-  جلوگیری از تبدیل شدن انقلاب‌ها به تحرکات دیپلماتیک بویژه در مصر. باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو در دیدار سال گذشته خود در سازمان ملل طرح‌هایی را در راستای منافع آمریکا و اسرائیل در این کشور مطرح کردند و در همین راستا مذاکرات طولانی میان دو طرف به ریاست «عامی درور» رئیس شورای امنیت داخلی اسرائیل و تام دانیلون مشاور امنیت ملی آمریکا دنبال شد.

- ارتباط با کاربران اینترنتی عرب از طریق صفحات اجتماعی برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی آنها.

- اسرائیل با وجود فعالیت‌های سیاسی خود گروه های کاری را از طریق وزارت خارجه خود برای بررسی گزینه ها و فرصت های پیش روی اسرائیل ایجاد کرد، این کمیته ها به صورت جداگانه در محورهای شمال آفریقا شامل تونس و لیبی و مغرب و غرب خاورمیانه مانند مصر و اردن و سوریه فعالیت می کردند، گروه سومی نیز وضعیت اقلیت های کشورهای عربی مانند قبطی ها و کردها و امکان تقویت مناسبات با آنها را بررسی می کرد. محور سوم با توجه به تجربیات اسرائیل در این راستا خطرناک‌تر از دو محور سابق است.

- تاسیس کمیته ای برای بهبود چهره اسرائیل در میان کشورهای عربی که این رژیم را موافق تحول عربی به سوی دموکراسی معرفی کند، اما در اصل به دنبال عضو گیری برای خود و افزایش تناقض ها در میان ساختارهای تشکیلاتی دولت های جدید باشد.

- ترساندن مردم نسبت به خطرات اسلامگراها و تلاش برای منصرف کردن غرب از حمایت از انقلاب های عربی.

ارزیابی موساد از محیط استراتژیک انقلاب های عربی

موساد معتقد است که تحول بزرگ انقلاب‌های عربی در منطقه متغیرات استراتژیک زیر را به دنبال داشته است:

- ضعف نفوذ آمریکا تا حد از دست دادن کنترل اوضاع، واشنگتن در این راستا حتی موفق به حمایت از هم پیمانان خود نشد، چرا که به شکست های متوالی دچار شده و بحران اقتصادی نیز آن را آزار می‌داد.

- جنبش عربی قواعد قدیمی بازی در منطقه را که مبارک با سوء استفاده از جایگاه مصر نقش حافظ منافع آمریکا و صهیونیست ها را بازی می کرد، از هم پاشید.

- این خیزش عربی نقش جدید ملت ها در تعیین سرنوشت و رویکردهای سیاسی خود در منطقه را نشان داد و ثابت کرد که در آینده رژیم ها نمی توانند سیاست های خود را به صورت خودکامه دنبال کنند.

- محیط استراتژیک پیرامونی اسرائیل پیچیده شد و این رژیم هم پیمانان اساسی خود را از دست داد و به زمان آغاز تاسیس خود بازگشت.

- اسرائیل از نامشروع بودن در افکار عمومی غرب رنج می‌برد، این رژیم لغات اساسی گفتمان خود با غرب را از دست داده و دیگر به عنوان عرصه ای برای دموکراسی در منطقه یا قربانی اقدامات نژادپرستانه مطرح نیست.

- عوامل بالا محیط پیرامونی اسرائیل را پیچیده کرده و باعث لزوم تجدید نظر در تمامی قوانین بازی های سابق در عرصه های امنیتی، سیاسی و نظامی شده است.

- آری شابیت تحلیلگر اسرائیل درباره تاثیر انقلاب‌های عربی می‌نویسد: هنگامی که آمریکا و اروپا مبارک را دفن کردند، خود را نیز در میدان التحریر قاهره دفن کردند و باید بدانند که عصر تسلط غرب دیگر به سر آمده است.

فعالیت‌های موساد در تونس

تا همین اواخر کشورهای مغرب عربی زمین در اولویت‌های اطلاعاتی دشمن صهیونیستی قرار داشت، اما تحولات منطقه باعث شد تا موساد به مغرب عربی نیز توجه کند، به این ترتیب تعداد مزدوران موساد بعد از انقلاب مردمی در تونس افزایش پیدا کرده و آنها مدیریت موسسات خصوصی مانند آژانس های مسافرتی، رستوران‌ها و شرکت‌های تجاری و حتی فعالیت‌های فرهنگی شامل تبادل فرهنگ بین تونس با کشورهای اروپایی را در دست گرفته اند.

موساد در وزارت کشور تونس نیز نفوذ کرد و  افرادی را در این مناصب مهم به کار گرفت تا پرونده‌هایی که برای آنها خطرناک است را از بین ببرند. اسرائیل برخی مزدوران را نیز در راستای منافع خود در کشورهای عربی دیگر در تونس به کار گرفت و البته بعید نیست که همین عناصر بتوانند فتنه داخلی و خشونت ها را در این کشور از چند جبهه ایجاد کنند.

فعالیت های موساد در مصر

معاهده سازش میان مصر و رژیم صهیونیستی از زمان موجودیت این رژیم یکی از بهترین جایزه ها برای اسرائیل به شمار می‌رفت، این معاهده مصر را از یک طرف درگیری با اسرائیل خارج کرد و آن را به کشوری منطقه ای تبدیل کرد که ارتباطی با مناسبات منطقه نداشت و حتی گاهی در راستای منافع اسرائیل کار می کرد.

فعالیت های موساد در مصر زیاد است، اما تازه‌ترین موضوعی که در این زمینه مطرح شده، کشف دکل هایی متعلق به شبکه تلفن همراه موبایل نیل است که اجازه شنود و ضبط مکالمات بین المللی مصری ها را به موساد می‌دهد.

نقش موساد در فتنه مذهبی در مصر: موساد تقریبا در تمامی دستگاه های امنیتی و سیاسی واقتصادی و اجتماعی مصر نفوذ کرده است، این خطرناک ترین اعتراف رئیس موساد بوده است. به این ترتیب است که نقش موساد در ایجاد فتنه داخلی و تلاش برای ضربه زدن به مناسبات مسلمانان و قبطی ها در این کشور و بین المللی کردن موضوع قبطی های مصر روشن می‌شود، موساد در همین راستا با مظلوم نمایی دروغین قبطی‌ها می‌کوشد از سویی آنها را تحریک کند و از سوی دیگر جامعه جهانی را به دخالت در مصر بکشاند.

هدف قرار دادن منافع منطقه ای و جهانی مصر: در این زمینه نیز می‌توان به اعتراف رئیس موساد اشاره کرد که گفته است که سیاست موساد در راستای آفریقا و آب ها و سودان و تجزیه آن در راستای از بین بردن محیط هماهنگ با منافع مصر است، یعنی طرح اسرائیل این است که مصر را از محیط پیرامونی خود خالی کند و آن را از داخل ویران نماید.

موساد پیشتر سعی می کرد تا نقش مصر را در پرونده های منطقه ای بویژه موضوع فلسطین تقویت کند، این موضوع حتی در پرونده تبادل گلعاد شالیت نیز قابل مشاهده بود، اسرائیل به دنبال ایجاد شکاف بین مصر با حماس و حزب الله لبنان بود، موضع قاهره در زمان مبارک در قبال حوادث غزه نیز مشخص بود، وی دیوار فولادی را در مرزهای خود با غزه می ساخت و از مرزهای اسرائیل حمایت می کرد و به اسرائیل در حمله به مرزها اجازه تحرک می‌داد، این ها مواضع ذلیلانه‌ای بود ک مصر در زمان حسنی مبارک در قبال اسرائیل اتخاذ کرده بود.

عادی سازی روابط ملت مصر با اسرائیل: مشخص است که اسرائیل به دنبال رضایت ملت مصر نیست، چرا که پیشتر رضایت اینها را با رضایت حسنی مبارک معاوضه کرده بود.

 

دست داشتن موساد در تولید فیلم موهن: دست داشتن شخصیت های صهیونیستی و یهودی در تولید فیلم موهن علیه پیامبر اسلام ثابت شده است، همچنین عده‌ای از قبطی‌های مصری که در آمریکا مهاجر هستند نیز در این پروژه دست داشتند. موریس صادق و عصمت زقلمه دو تن از این عناصر هستند که با هدف تخریب اسلام و مسیحیت دست به این کار زدند.

نقش موساد در لیبی

بی ثباتی ها و خشونت های کنونی در لیبی را می توان عاملی برای اثبات وجود موساد در این کشور دانست، علاوه بر اینها واقعیت هایی وجود دارد که نشان می دهد اسرائیل به دنبال تجزیه لیبی و تقسیم آن به کشورهای کوچکی است که تسلط بر آن آسان باشد، نقش موساد در اتفاقات الکفره و حمایت اسرائیل از جنبش موسوم به جنبش آزادیبخش التبو و سایر مناطق لیبی مشهود است.

اولین گروه از عناصر اطلاعاتی اسرائیل که وارد بنغازی شدند، به عنوان روزنامه نگار به این شهر رفتند، آنها گذرنامه های فرانسوی داشتند و زیر نظر فردی به نام نسیم طرابلسی کار می کردند که از یهودیان تونسی مهاجر به اسرائیل است. این گروه کشف اماکن سلاح های شیمیایی و اورانیوم های لیبی را بر عهده داشتند که این کشور در راستای فعالیت‌های هسته‌ای خود خریداری کرده بود. این گروه ها بعدها حجیم تر شد و تعدادی از آنها به طرابلس پایتخت لیبی راه یافتند. مأموریت های این گروه در لیبی شامل موارد زیر است:

- تخریب انبارهای سلاح های شیمیایی لیبی

- انتقال اورانیوم غنی شده و ضعیف خریداری شده توسط قذافی به خارج از این کشور

- تخریب آزمایشگاه ها و مراکز هسته ای لیبی

- پیگیری عناصر وابسته به گروه های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی و حزب الله لبنان در این کشور

نقش موساد در یمن

اعلامیه علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن در مورد بازداشت یک گروه تروریستی اسرائیلی وابسته به سازمان جاسوسی این رژیم ماهیت نفوذ اسرائیل در این کشور را نشان می دهد، کشوری که مشخصه های خاص دینی و ملی و جغرافیایی دارد و اسرائیل می تواند از آن به عنوان عاملی برای تامین امنیت هوایی و دریایی خود استفاده کند.

نفوذ اطلاعاتی موساد در یمن از سالها پیش سابقه داشته است و ذهن مردم این کشور باروخ مرزاحی جاسوس مشهور اسرائیلی در یمن که در سال 1973 در بندر الحدید دستگیر شد را فراموش نخواهد کرد، او نقشه این بندر را با تمامی جزئیات آن بر پشت قایق کوچکی که از یکی از صیادان فقیر اجاره کرد، کشیده بود.

نقش موساد در سوریه

نقش موساد در سوریه در راستای موارد زیر است:

- نقش تخریبی که نیروهای ویژه اسرائیلی در داخل سوریه دنبال می‌کنند.

- ارائه پول نقد به مخالفان برای ارتکاب جنایات مختلف با عنوان مخالفان دولت یا ارتش آزاد سوریه.

- انفجار در دفتر امنیت ملی دمشق که تعدادی از سران سوریه در آن کشته شدند، از برنامه ریزی های موساد و هم پیمانان آن در داخل سوریه بود.

تمرکز صهیونیست ها در اوضاع سوریه از سه جنبه برخوردار است، اول آینده سیاسی دولت کنونی بشار اسد یا دولت اصلاحات احتمالی در آینده. دوم نقش ارتش عربی سوریه در اتفاقات منطقه، چرا که اسرائیل ارتش سوریه را ارتشی حرفه ای می داند که روح دشمنی با اسرائیل را در خود دارد و این برای اسرائیل خیلی مهم است. موضوع سوم از بین بردن ائتلاف های منطقه ای سوریه شامل لبنان، فلسطین و ایران و ... است.

فعالیت موساد در اردن

موساد در اردن نیز دخالت های آشکاری دارد، نمونه این اقدامات تجاوز به کارمندان سفارت اردن در تل‌آویو است، این اقدامات تحریک آمیز در راستای هجمه ای برنامه ریزی شده علیه اردن است، چرا که اسرائیل از نقش اردن در حمایت از آرمان فلسطین خشمگین است. روزنامه صهیونیستی جروزالم پست اردن و سرزمین های اشغالی را دو همسایه ای می‌خواند که هیچ علاقه‌ای به هم ندارند.

نقش حمایتی اردن از آرمان فلسطین و همچنین هشدارهای این کشور به اسرائیلی‌ها به علت حفاریهای گسترده در زیر مسجد الاقصی باعث چالش در روابط اردن با رژیم صهیونیستی شده است، در سال 2004 نیز هنگامی که اردن موضوع دیوار نژاد‌پرستانه حایل را به دادگاه لاهه و مجمع عمومی سازمان ملل کشاند، رژیم صهیونیستی از این موضوع به شدت خشمگین شد.

نقش موساد در عراق:

اهداف و اشکال حضور موساد در عراق بر اساس طمع ورزی ها و منافع رژیم صهیونیستی در عراق متفاوت است، این فعالیت‌ها شامل بخش های اقتصادی و امنیتی و آثار باستانی و حتی آب ها و نفت و صنعت و تجارت و ساخت و ساز و کشاورزی و سایر بخش ها می شود، در واقع اسرائیلی ها می‌خواهند با این فعالیت ها مرزهای خود را در راستای طرح «از نیل تا فرات» تعریف کنند.

موساد همچنین نقش مهمی در تجزیه طایفه‌ای و مذهبی عراق داشته است، گزارش‌های اطلاعاتی نشان می دهد که واشنگتن و تل‌آویو با حمایت‌های نامحدود خود از کردهای عراق به دنبال ایجاد منطقه خودمختار کردها در اقلیم کردستان هستند و می‌خواهند آن را از عراق جدا کنند، آنها می خواهند عرب ها و آشوری ها و ترکمن‌های این مناطق اردنی در این راستا از اقلیم کوچ دهند. اقلیم کردستان عراق در صورت استقلال می‌تواند پناهگاهی برای تمامی تحرکات کردها در منطقه باشد.

در این راستا هیئتی از اعضای کنیست رژیم صهیونیستی شامل هفت نفر که دو نماینده کردی الاصل نیز در میان آنها بود، به بغداد و شمال عرق سفر کردند و دیدارهایی را با مسئولین حزب دموکراتیک کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی و مسئولین حزب اتحادیه میهنی کردستان به ریاست جلال طالبانی برگزار کردند.

با وجودیکه کردها تنها 15 درصد از جمعیت عراق را شکل می دهند، اما نفوذ آنها و تحرکات سیاسی شان در سایه اعمال نفوذهای آمریکا و حمایت‌های اسرائیل نقش زیادی را در عرصه سیاسی عراق و پارلمان این کشور دارد و آنها تقریبا از دو برابر توان مردم شناختی خود بهره مند شده اند. این اقدام برای تجزیه عراق و ایجاد فتنه طایفه ای در این کشور بین شیعیان و سنی ها صورت گرفته است.

نقش موساد در فلسطین

اشغالگری اسرائیلی و سازمان موساد نقش مهمی در تخریب زیرساخت های فلسطین دارد، علاوه بر اینها این اشغالگری زیرساخت‌های اقتصادی و حتی اجتماعی فلسطینی‌ها را نیز تخریب کرده و در طول سی سال گذشته سعی کرده حتی محیط زیست فلسطین را نیز از بین ببرد.  موساد همچنین نقش مهمی در تخریب وجهه جهانی فلسطینی ها ایفا کرده و با قدرت رسانه ای خود فعالیت های زیادی در این راستا انجام داده است.

نقش موساد در تجزیه سودان

مناسبات اسرائیل با رهبران جنبش جدایی طلب جنوب سودان از طریق کنسولگری اسرائیل در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی صورت می گرفت، در این راستا شرکت هایی به عنوان پوشش از این تماس‌ها استفاده می کردند و دینکا یکی از بزرگترین قبایل جنوب سودان را برای نفوذ در این منطقه انتخاب کردند، اسرائیل در راستای مناسبات خود با سودان جنوبی کمک های مالی و بهداشتی و تسلیحاتی زیادی به آنها کرده و روی اختلافات قبیله ای و افزایش شکاف آنها با سودانی ها کار کردند.

آنها با ایجاد جنبش های شورشی تسلیحات پیشرفته ای برای جدایی طلبان تامین کردند و حتی زمینه های حملات هوایی با جنگنده از سوی جدایی طلبان به موسسات دولتی سودان را نیز فراهم آوردند. کارشناسان اسرائیلی نیز در این راستا به سودان اعزام شده و فعالیت هایی در راهنمایی جدایی طلبان انجام می دادند.

به این ترتیب بود که موضوع جدایی سودان جنوبی از بخش شمالی آن محقق شد و اسرائیل از اولین رژیم هایی بود که سودان جنوبی را به رسمیت شناخت و مناسبات دیپلماتیک خود با این کشور تازه تاسیس را آغاز کرد.

این مقاله در پایان تاکید می کند که موساد عملیات های خود را تنها به تعقیب مبارزان و مجاهدان فلسطینی و لبنانی و ترور آنها معطوف نمی کند، بلکه در تمامی کشورهای عربی و جهان دست به نفوذ اطلاعاتی و جاسوسی و ترور زده و مزدورانی برای خود استخدام کرده است، مهم ترین علت های این اقدام نیز عادی سازی روابط با کشورهای عربی و اسلامی و استفاده از سفارت خانه های کشورهای اروپایی و مراکز اروپایی و مراکز خیریه و جمعیت های حقوق بشر در راستای منافع خود است.

/ 0 نظر / 3 بازدید