مارشال محمد قسیم فهیم طرفدار وحدت ملی و شخصیت خدمتگار بود

رئیس جمهور کرزی گفت: " مارشال فهیم که دوست عزیز من در ۱۲ سال گذشته بود، خدمتگار افغانستان، شخصیت مردمی، مردم دار و مجاهد بود. این کشور برایش بسیار عزیز بود. وفات وی را به خانواده اش و ملت افغانستان تسلیت می گویم. جایگاه وی غیر قابل جبران و خالی خواهد بود."

رئیس جمهور کشور افزود: " مارشال فهیم در تصامیم ملی در مواقع حساس و مهم در پهلوی افغانستان و مردم آن ایستاده بود، حامی وحدت ملی و شخصیت خدمتگار و عاشق کشور بود.

رئیس جمهور کرزی اظهار آرزومندی نمود تا خداوند متعال افغانستان را از غم نگهدارد و دعای مارشال فهیم را که برای کشورش صلح، امن و وحدت ملی مستحکم می خواست، قبول نماید و تمام ما را به این مرام نیک منفعت مردم افغانستان برساند.

محمد قسیم فهیم فرزند «عبدالمتین» در سال 1957 میلادی در منطقه «اومرز» ولایت «پنجشیر» در شمال افغانستان به دنیا آمد.

تحصیلات

فهیم آموزش‎های ابتدایی را در محل تولد خود فراگرفت و در این دوران توانست خود را به عنوان فردی با استعداد به خانواده و اطرافیان معرفی کند.

وی پس از اتمام آموزش‎های ابتدایی در سال 1349 از ولایت پنجشیر افغانستان وارد کابل، مرکز این کشور شد و آموزش عالی خود را در مدرسه «دارالعلوم عربی» ادامه داد.

فهیم در آغاز جهاد

فهیم پس از کودتای سال 1357 توسط حزب «کمونیستی خلق و پرچم» افغانستان که به حمایت شوروی سابق دست به کودتا زده بود، عازم پاکستان شد.

وی به منظور جهاد بر ضد قوای شوروی که در افغانستان حضور داشت، عازم پاکستان شد اما به زودی در سال 1357 هجری خورشیدی به این کشور بازگشت.

وی پس از وارد شدن در افغانستان مبارزه مسلحانه خود را از منطقه «شیگل» ولایت «کنر» در شرق افغانستان بر ضد نظامیان شوروی آغاز کرد.

فهیم همرزم احمد شاه مسعود در جهاد

قسیم فهیم در تابستان سال 1357 هجری خورشیدی وارد زادگاهش (پنجشیر) شد و در زمینه ایجاد هسته‎های جهاد و مقاومت با «احمدشاه مسعود» رهبر شورای نظار افغانستان همکار شد.

وی تحت فرماندهی مسعود در منطقه «اندراب» ولایت «بغلان» در شمال افغانستان نیز فرمانده نظامی نیروهای شورای نظار و حزب جمعیت اسلامی به رهبری «برهان الدین ربانی» بود.

او در سال 1360 هجری خورشیدی در رأس یک هیئت بلندپایه با هماهنگی مسعود وارد ولایت‎های «بدخشان»، «بغلان»، «تخار» و «کندز» که در شمال این کشور موقعیت دارند، شد.

فهیم همچنین در تشویق مردم و ساکنان این ولایت‎ها در مبارزه با نظامیان شوروی نقش مهم و کلیدی داشت.

فرماندهی فهیم در مرکز افغانستان

قسیم فهیم در سال 1366 هجری خورشیدی از سوی حزب جمعیت و شورای نظارت به فرماندهی مجاهدین در شمال کابل منصوب شد.

وی در همان سال، وارد ولایت‎های «بلخ»، «جوزجان» و «فاریاب» در شمال این کشور شده و با موفقیت در انجام امور مربوط به این ولایات دوباره به کابل بازگشت.

سهم فهیم در دولت مجاهدین

قسیم فهیم پس از سقوط دولت «نجیب الله» رئیس جمهور سابق افغانستان که از حزب خلق و پرچم این کشور بود، با مجاهدین افغان وارد کابل شد.

وی در زمان اقتدار دولت مجاهدین افغانستان سمت وزارت امنیت این کشور را به عهده داشت و تا اتمام دولت چهار ساله مجاهدین در این سمت ایفای وظیفه کرد.

وی پس از حضور طالبان در عرصه سیاسی افغانستان در سال 1375 به فرماندهی نیروهای مقاومت در شمال کابل منصوب شد.

نقش فهیم پس از ترور مسعود

فهیم قسیم پس از شهادت احمدشاه مسعود، فرمانده نیروهای شورای نظارت و فرمانده کل نیروهای دولتی و مقاومت افغانستان شد و پس از مدتی مجبور شد افغانستان را بواسطه شرایط بد سیاسی دوره طالبان ترک کند.

وی در تاریخ 22 آبان ماه سال 1380 با همکاری جامعه جهانی و کشورهای غربی دوباره وارد افغانستان شد.

پس از مرگ مسعود، تنظیم و استحکام گروه‌های جهادی در مبارزه علیه طالبان، به چالش اصلی برای فهیم تبدیل شده بود و پس از اجلاس بن آلمان بود که به عنوان معاون اولی دولت موقت و وزیر دفاع افغانستان تعیین شد.

فهیم در وزارت دفاع و رتبه مارشالی

قسیم فهیم پس از برگزاری کنفرانس «بن» آلمان در مورد افغانستان به سمت وزارت دفاع و معاون اول اداره موقت منصوب شد.

وی به این ترتیب اولین وزیر دفاع افغانستان پس از آغاز فصل جدید تاریخ این کشور برشمرده می‎شود.

فهیم به پاس خدمات ارزنده و نقش همه جانبه‌ خود در آزادی افغانستان برای اولین بار در این کشور بلندترین رتبه نظامی یعنی مارشالی را دریافت کرد.

فهیم در کاخ ریاست جمهوری

قسیم فهیم پس از برگزاری «لویه جرگه» در سال 1382 نیز به سمت معاون اول «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان انتخاب شد.

وی در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 1383 از قدرت کنار رفت و پس از آن با جمعی از مجاهدین شمال افغانستان و چهره‎های دموکرات این کشور در سال 1386 موفق به تشکیل جبهه ملی شد.

جبهه ملی افغانستان در سال 1388 با نامزدی فهیم به سمت معاون اولی ریاست جمهوری منحل شد.

وی از آن سال تاکنون نیز در همین سمت باقی ماند.

اکثر رسانه‎های داخلی افغانستان نیز علت مرگ معاون اول ریاست جمهوری این کشور را سکته قلبی عنوان کرده‎اند.

وی متاهل بوده و دارای 12 فرزند می‎باشد و به زبان‎های دری، پشتو و عربی نیز مسلط بود.

/ 0 نظر / 3 بازدید