افراط‌گرایی خاندان سعودی و عقب‌ماندگی اجتماعی در عربستان

الظاهری گزارش خود را اینگونه ادامه می‌دهد: چه کسی باور می‌کند که سعودی‌ها بیش از ده سال پیش به مناقشه‌های مضحکی روی آورده‌اند تا بعد از توافق برسر آنها مثلا فتوای تحریم استفاده از تلفن‌های همراه دوربین دار را صادر کنند. همچنین چه کسی باور می‌کند که مردم عربستان تا چند سال پیش در مدارس و دانشگاه‌ها واحد درسی را درباره خطر تکنولوژی «بولوتوس» و عدم استفاده از آن می‌گذارندند.

دو دهه پیش از آن تمام کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی عربستان تابلوهایی را نصب کرده بودند که روی آن نسبت به استفاده از تلفن به شهروندان این کشور هشدار داده شده بود. آنچه بیان شد، واقعیتی است که بر جامعه عربستان حاکم است و بیانگر میزان عقب‌ماندگی حاکم بر جامعه این کشور می‌باشد.

الظاهری در ادامه تاکید می‌کند: این نمونه‌ها بیانگر عقب‌ماندگی آشکار جامعه سعودی است و نشان می‌دهد که این عقب‌ماندگی تنها در حوزه تکنولوژی نیست، بلکه بیانگر میزان عقب‌ماندگی فکری و فرهنگی و اندیشه حاکم بر جامعه عربستان است و آنچه این عقب‌ماندگی را به فاجعه تبدیل می‌کند، همراهی مسئولان حکومتی سعودی با آنهاست.

الظاهری در ادامه بیان عقب‌ماندگی حاکم بر کشور عربستان به این نمونه اشاره می‌کند که بسیاری نمی‌دانند که در دهه نود میلادی گروه‌های بازرسی وابسته به حکومت سعودی در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها می‌گشتند و دستگاه‌های ماهواره‌ای را به خاطر تحریم آنها توسط مفتی‌های سعودی جمع آوری می‌کردند.

بر این اساس الظاهری تاکید می‌کند: در این شک نیست که یکی از وظایف هر حکومتی در هر کشوری و در هر نقطه از جهان فراهم کردن زمینه‌های پیشرفت فرهنگ و اندیشه در آن است و برای هر پیشرفت و رشدی در جامعه‌ای باید که امنیت روحی و جسمی را برای شهروندان آن فراهم کرد، موضوعی که در کشور عربستان و حاکمان سعودی آن اصلا به چشم نمی‌خورد و آنها به جای همراهی با پیشرفت‌های بین المللی با عقب‌ماندگی و بازگشت به گذشته همراهی می‌کنند، چون به خوبی می‌دانند که پیشرفت هر جامعه‌ای به معنای بیداری و آگاهی آن است و این خطری بزرگ برای آل سعود تشکیل می‌دهد، به همین دلیل باید مهمترین دلیل عقب‌ماندگی عربستان و جامعه آن را در خاندان حاکم بر این کشور جستجو کرد. ـ farsnews.com

/ 0 نظر / 3 بازدید