قدر امنیت ایران را بدانید / حوزه قم، مصدر علوم اهل بیت(ع) است

بایسته های یک طلبه از نگاه آیت الله العظمی فیاض

ایشان با بیان اینکه خداوند ستار العیوب است گفتند: خداوند به عیبهای همه ما آگاه است اما ما از عیبهای همدیگر مطلع نیستیم و طلبه نیز باید واجد این صفت باشد، یعنی عیب مردم و سایر مومنین را افشا نکند.

آیت الله اسحاق فیاض امین بودن را از دیگر خصوصیات یک طلبه ذکر کرده و گفتند: ما باید نسبت جان، مال، ناموس و حق مردم امین باشیم و خیانت نورزیم؛ "امین" ، صفت جبرئیل بود و امانت در اسلام، بسیار اهمیت دارد.

ایشان اخلاق عالی را از دیگر بایسته های یک طلبه ذکر کردند و گفتند: طلبه باید همیشه با روی باز با مردم حرف بزند و سخنان زیبا و خوب بزند و این، سبب محبت می شود. در رفتارش بین رفیق و غیر از رفیقش فرق نگذارد و یا نگوید که فلانی شیعه است فلانی سنی است یا مسیحی و یهودی است بلکه با همگان با اخلاق عالی رفتار کند زیرا ما تابع پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السلام هستیم.

ایشان ادامه دادند: از مهمترین عوامل محبوبیت پیامبر در قلوب مردم، اخلاقش بود؛ اخلاق عالی باعث محبت و دوستی می شود و برای همه به خصوص طلبه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تاثیرگذاری کلام و بیانش را نیز بالا می برد.

امام رضا علیه السلام، سلطان جهان است

آیت الله اسحاق فیاض در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به سفر خود به مشهد الرضا گفتند: امام رضا سلطان خراسان نیست، سلطان کل جهان است و من سفرهای متعددی به مشهد داشته ام و یادم می آید که سالها قبل، حدود 9 ماه مشهد بودم و بعدش رفتیم نجف اشرف.

ایشان خاطر نشان کردند: گاهی شرایط امنیتی مانع از سفر به مشهد شده است و امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

قدر امنیت ایران را بدانید

این مرجع تقلید گفتند: الحمدلله وضع ایران مستقر است و امنیت در آن برقرار است. امنیت، نعمت بسیار مهمی است و قدر امنیت در ایران را بدانید.

ایشان در پایان بیان داشتند: الحمدلله حوزه علمیه نجف از وضعیت خوبی برخوردار است و حوزه علمیه قم، مصدر علوم و معارف اهل بیت علیهم السلام است. خدا به شما توفیق دهد و حوزه های علمیه در قم، نجف، مشهد و جاهای دیگر را حفظ کند.

/ 0 نظر / 23 بازدید