تره‌خیل: به دستور قرآن به پیمان رای منفی دادم؛‌ نه به دستور ایران

قرار است، هفته آینده عده ای از مسئولان دولتی و رسانه هایی که اتهاماتی را بر وکلای مجلس نمایندگان مبنی بر دریافت ۲۵ میلیون دالر از جانب ایران برای وتوی پیمان استراتژیک امریکا و افغانستان وارد نموده بودند به مجلس فراخوانده شوند.

اکنون گزارش ها از مجلس نمایندگان حاکی است که نمایندگان، به دنبال اعاده حیثیت خانه ملت و پیگرد حقوقی و قضایی این اتهامات، ادعاها و جوسازی ها هستند.

ملا تره‌خیل کوچی؛ عضو مجلس نمایندگان افغانستان، در گفتکو با خبرگزاری جمهور، اتهامات وارده بر اعضای مجلس را بی اساس و بی بنیاد خوانده به خبرنگار جمهور می گوید:”کسانی که به پیمان همکاری های راهبردی افغانستان و امریکا رای رد داده اند ایرانی اند؟ پس آنانی‌که رای تایید داده اند کجایی اند؟!”

وی اتهامات وارده را تبلیغ بر ضد مسلمانان خوانده می افزاید:”من براساس دستورات قرآن‌کریم بر ضد پیمان استراتژیک امریکا کارت سرخ، بلند کردم نه به دستور ایران و یا کدام کشور دیگری.”

به گفته وی، هدف از مخالفت عده ای از اعضای مجلس نمایندگان در برابر پیمان، برآورده شدن خواست های مردم افغانستان بوده؛ تا باید ارزش های اسلامی و ملی مردم در این پیمان در نظر گرفته شده و پس از امضای آن افغانان توسط نیروهای امریکایی در زندان های بگرام محاکمه نمی شدند.

تره‌خیل، ضمن تاکید بر برخورد قانونی با واردکنندگان اتهام بر اعضای مجلس نمایندگان، مخالفت و موافقت با موضوعات مختلف سیاسی را حق نمایندگان دانسته خاطرنشان ساخت که هر نماینده می‌تواند نظر موافق و مخالفش را بیان نماید.

این عضو مجلس نمایندگان، تایید پیمان همکاری های درازمدت از جانب مجلس نمایندگان را “جفایی در حق مردم افغانستان” خوانده امضای آن را مخالف ارزش های اسلامی و ملی توصیف کرد.

تره خیل، متهم ساختن اعضای مجلس نمایندگان به جاسوسی را عملی خلاف قانون دانسته می گوید:”آنانی‌که بر اعضای مجلس نمایندگان اتهام وارد نموده مطابق قانون مورد پیگیری قرار خواهند گرفت.”

 در همین حال شاه‌گل رضایی؛ دیگر عضو مجلس نمایندگان نیز در تماس با خبرگزاری جمهور، بر پیگیری قانونی این موضوع تاکید نموده می گوید:”آنان این موضوع را از لحاظ قانونی مورد پیگرد قرار‌ می‌دهند.”

این در حالی است که روز گذشته نعمت الله غفاری؛ معاون دوم مجلس نیز در گفتگو با جمهور، از طرح موضوع ایراد اتهام از سوی شماری از مقامات دولتی و رسانه ها نسبت به وکلا مبنی بر وابستگی آنها به ایران در کمیسیون مصونیت و حقوق وکلا خبر داد.

به گفته وی، مجلس نمایندگان، هفته آینده رسما مقام ها و مسئولین رسانه های مورد نظر را به مجلس فراخوانده و در خصوص این مساله از آنها خواستار توضیح خواهد شد و در صورتی که توضیحات آنها قناعت وکلا را فراهم نکند،‌ این امر از مجاری قضایی پیگیری خواهد شد.

/ 0 نظر / 3 بازدید