دانشگاه الازهر هتاکی شبکه وهابی علیه شیعیان را محکوم کرد

 

اساتید دانشگاه الازهر مقایسه طعنه‌آمیز حجاب بین شیعیان و اهل تسنن در یکی از برنامه‌های شبکه وهابی المجد را بیانگر تلاش برای برانگیختن آتش فتنه و کینه بین مسلمانان برشمردند.

اساتید الازهر تأکید کردند: شبکه ماهواره‌ای المجد بهتر است که دیدگاه اسلام درباره حجاب را به صورت کلی بیان می‌کرد، نه این‌که با مقایسه حجاب بین شیعه و سنی تنش در امت اسلام ایجاد کند.

محمد الدسوقی، استاد دانشگاه شریعت اسلامی دانشگاه الازهر، در این باره گفت: شبکه‌های ماهواره‌ای باید مردم را حول کلمه‌ای واحد گردهم آورند نه این‌که باعث تفرقه بین آنان شوند.

محمد الدسوقی در ادامه افزود: تمامی مذاهب اسلامی دارای مشترکات و اصولی واحد هستند که آن‌ها را گردهم می‌آورد و پیشوایان مذاهب نیز در زندگانی خویش تصویری زیبا از همکاری علمی و برادری ارائه داده‌اند.

این استاد دانشگاه الازهر همچنین تصریح کرد: تاریخ نشان می‌دهد که هیچ یک از پیشوایان مذاهب در رأی و اندیشه خود متعصبانه عمل نکرده و دیدگاه دیگران را تحقیر نکرده است و هر یک از آنان به رأی و نظر دیگری احترام می‌گذاشتند.

نادیة مصطفى، استاد روابط بین‌الملل دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه قاهره و مدیر مرکز گفت‌و‌گوی این دانشگاه، نیز در این باره گفت: شبکه‌های ماهواره‌ای تفرقه‌افکن پس از حضور نظامیان آمریکایی در منطقه و اشغال عراق توسط آنان تأسیس شده و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

نادیه مصطفی در ادامه افزود: آمریکا تنها راه ادامه اشغال و چپاول دارایی مسلمانان را در ایجاد شکاف مذهبی بین آن‌ها می‌داند و برای تحقق این هدف افرادی را به تأسیس شبکه‌های ماهواره‌ای وادار می‌کند که این شبکه‌ها به‌دور از مبانی و تعالیم دینی بوده و تنها تنش‌زا و مخالف وحدت مسلمانان هستند.

شیخ محمود عاشور، معاون سابق دانشگاه الازهر نیز بی‌سوادی دینی، شکاف بین مسلمانان و ضعف فعالیت‌های مؤسسات دینی میانه‌رو در جهان اسلام را عامل حضور پررنگ شبکه‌های دینی تندرو دانست و نسبت به بروز بحران و فتنه مذهبی بین شیعه و سنی هشدار داد.

یادآور می‌شود، شبکه وهابی المجد در روزهای اخیر حملات خود بر ضد شیعیان را گسترش داده تا جایی که عبدالله الداوود، مجری این شبکه در اظهاراتی توهین‌آمیز، مدعی شد: حجاب شیعیان تنها برای پنهان ساختن اعتقادات منحرف آنان به‌کار برده می‌شود.

منبع: ابنا

/ 0 نظر / 4 بازدید