آمریکا باید سرزمین‌های غصب شده بومیان آمریکایی را بازگرداند

گزارشگر ویژه سازمان ملل با انتشار گزارشی از آمارهای تکان‌دهنده مربوط به تبعیض نژادی حاکم بر جوامع بومیان آمریکایی از دولت آمریکا خواست تا سرزمین‌های بومیان را به آن‌ها بازگرداند.

خبرگزاری فارس: آمریکا باید سرزمین‌های غصب شده بومیان آمریکایی را بازگرداند

به گزارش فارس به نقل از روزنامه گاردین، "جیمز آنایا" گزارشگر سازمان ملل در امور بومیان آمریکا از تبعیض‌نژادی گسترده و سیتماتیک بر ضد بومیان امریکا خبر داد، و از دولت آمریکا خواست تا زمین‌های غصب شده بومیان را به آن‌ها بازگرداند.

آنایا در حال تحقیق در رابطه با ظلم و مصائبی است که از سوی دولت آمریکا در حق بومیان این کشور روا می‌شود.

وی می‌گوید که در دو هفته‌ای که در مناطق بومی نشین "آلاسکا" و "هاوایی" بوده، و همچنین در مصاحبت با بومیانی که در دیگر شهرها زندگی می‌کنند، مردمی را دیده است که از تاریخی پر از موارد خلع ید از زمین‌ها و منابع خود، پراکنده شدن جوامع ، و نمونه‌های متعدد برخوردهای وحشیانه به دلیل تبعیض‌نژادی حاکم، رنج برده‌اند.

گزارشگر سازمان ملل عنوان می‌کند که این تبعیض از سطوح فدرال و نحوه ارتباط دولت‌های محلی با بومیان آغاز می‌شود و تا موارد پایین‌تر نظیر تحصیلات و آموزش گسترش می‌یابد.

آنایا در این رابطه می گوید: به عنوان نمونه (تبعیض) در نحوه برخورد با دانش‌آموزان بومی چه از سوی همکلاسی‌ها و چه از سوی معلمین و همچنین حتی از سوی خود نظام آموزشی.

سن امید به زندگی بومیان تنها 50 سال است

نزدیک به یک میلیون نفر از بومیان آمریکا در اردوگاه‌های بومیان زندگی می‌کنند. آنایا در بازدید از یکی از این اردوگاه‌ها اعلام کرده است که درآمد متوسط این بومیان سالانه 7هزار دلار است، که این رقم یک ششم میانگین ملی در آمریکاست. علاوه بر این، سن امید به زندگی بومیان آمریکا تنها 50 سال است.

کودکی در یکی از اردوگاه‌های بومیان آمریکایی

 

خودکشی نوجوانان بومی امری رایج است

فقیرانه‌ترین وضعیت زندگی در آمریکا مربوط به دو اردوگاه در منطقه سیوکس در داکوتای جنوبی است که گرفتار بیکاری گسترده و بالاترین آمار خودکشی است. در این اردوگاه‌ها خودکشی نوجوانان به امری رایج و اپیدمیک بدل شده است.

نرخ بیکاری بالای 70درصد در اردوگاه‌های بومیان

این گزارشگر ویژه سازمان ملل می‌گوید: شما می‌توانید ببینید که آن‌ها برای دوام و بقای جوامع خود در شرایط پرمخاطره‌ای قرار دارند که این امر به دلیل مخاطراتی است که حق مالیکت آن‌ها بر سرزمین‌هایشان را تهدید می‌کند. شما آمار بالای 70درصد بیکاری در اردوگاه‌ها را دارید و هرگونه بیماری و مشکل اجتماعی که همراه آن است. شرایط بسیار سختی است.

او به این نکته اشاره می‌کند که بازگرداندن زمین‌های غصب شده به بومیان آمریکایی می‌تواند گامی در کاهش تبعیض نژادی بر علیه این مردم باشد.

سرزمین‌های اشغال‌شده بومیان باید به صاحبان اصلی آن بازگردد

منطقه بلک‌هیل یکی از مناطقی است که سال‌ها متعلق به بومیان آمریکا بوده است و در قرن گذشته از سوی دولت آمریکا غصب شده است. گزارشگر سازمان ملل با اشاره به اشغال این مناطق و سلب مالکیت از بومیان آمرکایی، از دولت آمریکا خواسته است تا این زمین‌ها را به صاحبان اصلی آن بازگرداند.

وی عنوان کرده است که طرحی برای بازگرداندن سرزمین‌های بومیان دارد، که جزئیات این طرح را در زمان انتشار گزارش رسمی خود به کمیته حقوق بشر سازمان ملل اعلام می‌کند.

آنایا می‌گوید می‌داند که این طرح نیز احتمالا همانند طرح پرداخت غرامت برده داری به جوامع آفریقایی- آمریکایی‌ها از سوی پارلمان آمریکا با مقاومت شدید روبرو می‌شود. اما این اقدام را گامی در یک جهت صحیح دانست.

به نظر می‌رسد با انتشار گزارش رسمی این گزارشگر سازمان ملل و ارسال آن به کمیته حقوق بشر سازمان ملل، چالش جدیدی در زمینه نقض حقوق اقلیت‌ها و رنگین پوستان پیشروی مقامات آمریکایی قرار بگیرد.

/ 0 نظر / 4 بازدید