معرفی فعال‌ترین گروه‌‌های مسلح در شمال مصر/ قسمت4

پیشینه گروه

جُند الاسلام تا سال 2011 میلادی از جمله گروه‌های مسلح ناشناخته در شمال مصر شمرده می‌شد، اما در روز مرگ اسامه بن لان، رهبر گروه تروریستی القاعده در افغانستان جُند الاسلام مانوری نظامی ترتیب داد و قدرت نظامی خود را به نمایش گذاشت.

4 ماه پس از این مانور و بطور مشخص در 11 سپتامبر 2011 جُند الاسلام مسئولیت حمله بزرگ و گسترده به یکی از مقرهای وابسته به دایره اطلاعات نظامی ارتش مصر در شهر رفح را برعهده گرفت.

ایدئولوژی گروه

در بیانیه‌ای که این گروه در 11 سپتامبر و پس از حمله رخ داده در این روز منتشر کرد، جُند الاسلام ارتش مصر را ارتشی خائن به اسلام خواند که به برای منافع یهود و رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کند.

با اینکه این گروه تنها یک بیانیه رسمی منتشر کرده است، اما از زمان انتشار بیانیه و مانور نظامی و حمله این گروه به مقر دایره اطلاعات نظامی ارتش مصر می‌توان پی برد که جُند الاسلام دارای گرایشات «القاعده‌ای» است.

مهمترین حملات این گروه

مهمترین حمله این گروه در 11 سپتامبر 2011 علیه دایره اطلاعات نظامی ارتش مصر رخ داد که منجر به کشته شدن 6 نفر و زخمی شدن 17 نفر دیگر شد که 7 نفر آنها غیر نظامی بودند.

 

*     انصار الجهاد       

 نام دیگر گروه مسلح «انصار الجهاد»، گروه القاعده در شبه جزیره سینا است و مناطق فعالیت آن بالطبع شبه جزیره سینا به شمار می‌آید. مهمترین ویژگی‌های این گروه اعلام وفاداری شدید به گروه القاعده است و بنابر اعلام کارشناسان مصری امور مبارزه با گروه‌های تروریستی این گروه دارای سلاح‌های پیشرفته‌ای از جمله سیستم‌های پدافند هوایی قابل حمل بر شانه و توپ است.

رهبران و فرماندهان گروه

مهمترین و بارزترین رهبر انصار الجهاد «رمزی محمود الموافی» معروف به «شیمیایی» است که مشهور است، پزشک اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده بوده و بالطبع سال‌ها در افغانستان در گروه القاعده به عنوان کارشناس مواد منفجره و مواد شیمیایی حضور و فعالیت داشته است.

الموافی در زندان «النطرون» مصر بسر می‌برد، اما حمله به این زندان در ژانویه 2011 و در حالی‌که حکم حبس ابد خود را در آن سپری می‌کرد، موفق به فرار از آن شد.

پیشینه گروه

پس از فرار الموافی از زندان، مسئولان دستگاه‌های اطلاعاتی مصر اعلام کردند که وی در آگوست 2011 در صحرای سینا مشاهده شده است که در حال آموزش افرادی از دو گروه «جیش الاسلام» و «التکفیر و الهجره» بوده است.

در یکم دسامبر 2011 در یکی از صفحات اینترنتی وابسته به گروه‌های سلفی تکفیری خبری مبنی بر تشکیل گروهی به نام انصار الجهاد در شبه جزیره سینا منتشر شد که رهبری آن را الموافی برعهده دارد.

ایدئولوژی گروه

انصار الجهاد خود را شاخه نظامی القاعده در شبه جزیره سینا می‌داند و واقعیت امر این است که بخاطر حضور الموافی در این گروه رابطه‌ای مستحکم بین انصار الجهاد با القاعده وجود دارد، به گونه‌ای که پس از اعلام موجودیت، وفادارای خود به «ایمن الظواهری»، رهبر کنونی القاعده را هم اعلام و او را «شیخ خود و حبیب مجاهد» توصیف کرد.

همچنین ایدئولوژی القاعده‌ای حاکم بر انصار الجهاد به خوبی از بیانیه‌های منتشر شده توسط گروه که خواهان مبارزه علیه عناصر بیگانه از جمله صهیونیست‌ها و آمریکایی‌های حاضر در اراضی اسلامی هستند، هویدا و آشکار است.

مهمترین حملات گروه

انصار الجهاد مسئولیت مجموعه‌ای از حملات انجام شده علیه لوله‌های انتقال گاز از جمله حمله 2 آگوست 2012 را برعهده گرفت و آن را انتقام مرگ یکی از رهبرانش در زندان‌های قاهره بیان کرد.

پس از آن اگرچه انصار الجهاد رسما مسئولیت حمله وحشیانه 19 آگوست 2013 به نیروهای امنیتی مصر را برعهده نگرفت که منجر به اعدام 25 نیروی امنیتی مصری هنگام انتقال از منطقه العریش به رفح شد، اما نحوه اعدام این سربازان از اقدام این گروه در این جنایت حکایت داشت.

اما دستگیری «عادل محمد إبراهیم» معروف به «عادل حبارة» در 31 آگوست 2013 میلادی و اعتراف وی به اینکه فرماندهی آن حمله و کشتار را برعهده داشته، نشان داد که انصار الجهاد در این جمله دست داشته است. farsnews

/ 0 نظر / 31 بازدید