دیدگاه شخصیت‌های جهان اسلام درباره علامه شهید بلخی

امام "موسی صدر" رهبر شعیان لبنان در مورد شهید بلخی گفته است: "آقای بلخی با اخوی من آیت‌الله "سید رضا صدر" هم بحث، هم درس و هم مدرسه بود و من از طریق او با ایشان آشنا شدم. ایشان را آدمی اندیشمند، بلند همت، شجاع و دارای وسعت نظر یافتم. او برای مردم افغانستان زیاد زحمت کشیده بود و برنامه‌هایی هم برای آینده کشور خود داشت."

علامه شیخ "عبدالحسین امینی" صاحب کتاب معروف "الغدیر" در دیداری که با شهید بلخی داشته به وی چنین گفته است: "جناب آقای بلخی! من اگر می‌دانستم در افغانستان شخصیت بزرگی مثل شما هست، به طور حتم به آن کشور می‌آمدم. اما سال آینده به دیدن شما خواهم آمد. من اگر می‌دانستم شما در افغانستان هستید، پای پیاده می‌آمدم و شما را می‌دیدم."

از آیت‌الله "ناصر مکارم شیرازی" از مراجع تقلید در ایران نیز سخنان مفصلی در مورد شهید بلخی نقل شده است:

"... من دو- سه جلسه خدمت ایشان رسیدم. واقعا فصل تازه‌ای در افکار من گشوده شد، برای این که همان طور که خودشان شرح دادند و در جلسات مفصل‌تر فرمودند، واقعا حق بزرگی بر شیعیان افغانستان دارند... ما خوشوقتیم که ایشان را از نزدیک دیدیم. واقعا فکر روشن و اطلاعات  وسعیی که عالم مجاهد آقای بلخی دارند- در آن دو سه جلسه ای که من ایشان را دیدم- روشن بینی و اطلاع از وضع روز، اطلاع از سیاست،  دنیا، پختگی در مبارزه و مبارزه آمیخته با برنامه  واقعا از تمام جهات قابل توجه است."

علامه "سید محمد کلانتر" رئیس "جامعه النجف الدینیه" با دیدن بلخی و بعد از آشنایی با نظرات و افکار او وی را می ستاید و می گوید: " من بسیار خرسندم که در کشور افغانستان شخصیتی مثل شما وجود دارد، با دیدن شما، ما نسبت به تحولات و پیشرفتهای فرهنگی در افغانستان امیدوار شدیم."

آیت الله "سید محمد تقی مدرسی" از رهبران نهضت عراق, شهید بلخی را حلقه ای از یک سلسله حلقه‌های به نام بیدارگران معاصر می شناسد و می گوید: "ویژگی شهید بلخی آن بود که برای بیدار کردن جامعه، از سلاح شعر و ادبیات و ظرایف کلام استفاده می کرد و این در میان علما بسیار کم است و کم نظیر."

"خان عبدالغفار خان" از رهبران پشتون پاکستان در هنگام دفن شهید بلخی در کابل، شهید بلخی را بازوی توانمند خود خواند و گفت: "با رفتن بلخی بازوی توانمندم قطع شد. ای مردم بلخی خود را فدای شما کرد این را فراموش نکیند. ببینید که بلخی چه کرد و چه گفت به کردار و گفتار او مردانه ترتیب اثر بدهید."  ـ خبرگزاری فارس ـ

/ 0 نظر / 5 بازدید